Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Tiské stěny

Západně od Děčína najdeme méně známou část Labských pískovců. Jsou to tzv. Tiské stěny, kompaktní skalní město, které si svou krásou nezadá s daleko známějšími pískovcovými útvary v Česko-Saském Švýcarsku nebo v Českém ráji či na Broumovsku.

Ale není tady jen samotné skalní město. Další skály se táhnou na hraně výrazného terénního zlomu od Tisé až k Labi. Kopec Děčínský Sněžník je slušnou sedmistovkou, na jejímž vrcholu se nachází i rozhledna. Odtud uvidíte, že typické stolové hory pískovcových skal nejsou jen u nás, ale i v Sasku. Také tahle oblast si určitě zaslouží naší pozornost.

I skalní stěna od Děčínského Sněžníku zpět k Tisé rozhodně stojí za prohlídku. Nevede tudy žádná oficiální stezka, a tak tu nepotkáte živou duši. Vyhlídky ze stometrových skal jsou parádní a míst k meditacím i jiným potěchám duše, nebo těla je tu nespočet.

Stejně tak je pěkné údolí v okolí osady Ostrov - tohle místo vyhledávají zejména horolezci. Osada je dokola obkroužena kvalitními horolezeckými terény. Bohužel hulákání některých sebestředných „sportovců" se ve skalách pěkně rozléhá, a tak může být dojem ze skalního ticha někdy pokažen. Náladu však jistě spraví lány borůvek.

Vlastní skalní labyrint Tiských stěn je bizardní spletí průchodů, můstků, výhledů, převisů, skalních útvarů a schodišť. Skalní město je příjemně malé, takže neunaví ani děti, je dostatečně členité a jen mírně romanticky předávkované. Přesně tak, jak to má u takovéhle turistické atrakce být.

Asi nejlepším centrem k návštěvě Tiských stěn i okolí je Turistická chata v sedle nad vlastní osadou Tisá. Dá se tady ubytovat, dobře se najíst, a na všechny strany je odtud blízko. Tiské stěny se dají „smáznout" za den. Ale jak to tak bývá - kdo spěchá a olízne smetanu z povrchu, tak se k podstatě nikdy nedostane. Stojí za to tady strávit alespoň víkend a zažít večery v borůvčí a kapradí, nebo rána na skalách plujících mlhou.

Ve skalním městě Tiské skály se platí vstupné. Ale pokud přijdete večer, nepotkáte tu živou duši a skály vám začnou ukazovat, co dovedou. Nahromaděné teplo z celodenního sluníčka sálá ze skály a příjemně hřeje do zad. Kraj se zbarvuje do rudnoucího soumraku a slunce se zdá nadosah. Jsou lepší chvíle pro meditaci v přírodě? Spojení Země s Univerzem je skoro hmatatelné. Stačí jen sedět a nebránit se. Nespěchat, spočinout v klidu, zahodit starosti. Vždyť co je neznámý zítřek proti krásnému dnešnímu západu slunce? A když budete mít štěstí, dostanete na památku sluneční pečeť. 

Jiří Škaloud


Tiské stěny
Děčínský Sněžník - rozhledna
Míst k meditacím nespočet
Vidíte je ...?
Skalní labyrint Tiských stěn
Večerní meditace
Sluneční pečeť pro Danu
Úchvatná scenérie západu slunce
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart