Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Hora Tábor alias Burkovák a Obrovy hroby.

Tentokrát jsme se vydali do oblasti Milevska - Bechyňska. Zvolili jsme si hned tři cíle naší cesty: Horu Tábor alias Burkovák, Obrovy hroby a Kněze u Hrazan. Jelikož každé z míst si vyžádalo více fotek, než jsme očekávali, rozdělili jsme text na dvě povídání. V tomto díle se budeme věnovat Burkováku a Obrovým Hrobům. Obě místa jsou velmi dobře dostupná a snadno k nalezení na mapách i ve skutečnosti.

Hora Tábor, lidově Burkovák, jižně od obce Nemějice, je spjata s nálezy hliněných votivních předmětů, které v sobě měly malý otvor, zřejmě na zavěšení. Volně visely na větvích stromu a lehce se pohupujíce, sdělovaly větru lidmi vložená přání či tužby, aby se roznesly světem a dočkaly se brzkého naplnění. Vrch hory Tábor je tvořen malou plošinkou, kde na jedné straně je strom - to je mužská část, a na straně druhé takový palouček, který představuje ženskou část. Díky tomu je celý vršek velmi příjemný a vyrovnaný. No nedalo nám to, a vzdali jsme hold větru, který byl zde dříve jako živel uctíván, proto také ty různé zavěšené předměty. Uprostřed vršku Tábora je ohniště a kolem něho lavičky. Oheň a pohodlné sezení nám posloužilo i k napnutí kůže na bubíncích. Věříme, že poděkování se obyvatelům Burkováku líbilo a bylo přijato.

Otázkou zůstává, jakou úlohu Burkovák hraje v krajinné kompozici Bechyňska. Místo to je velmi dobře vyvážené, zastoupené oběma aspekty, takže naprosto ideální k  energetickému počínání a propojování. Ono asi není náhodou, že kolem hory jsou v okruhu ve větší nebo menší vzdálenosti rozesety mohyly či mohylová pole. Dávní stavitelé zřejmě věděli, proč mohyly v blízkosti Burkováku stavět. Jo, kdo ví, komu Burkovák poodhalí svá tajemství, to záleží na něm samém a na prosícím. Buďme pokornými prosícími.

Z hory Tábor jsme vyrazili dále směr na obec Kučeř a odtud na Sobědráž. Cílem našeho putování bylo místo známé jako Obrovy hroby. Místo jsme našli hned vedle křižovatky silnic spojujících obě obce. Valy nevelkého čtvercového objektu jsou dobře rozeznatelné, porostlé listnáči, vnitřek svatyně (nebo pohřebiště) je pro změnu porostlý jehličnany. Celý areál je směrován do směru Beltaine, což odpovídá orientaci na Býka. Svatyně je čtyřúhelníková, jedna strana je však hodně neznatelná. Kolem valů je stále dobře rozpoznatelný mokřad, který měl zřejmě celou svatyni chránit.

Pocity na místě byly velmi rozporuplné. Po vniknutí do svatyně jsme ji jaksi ještě rychleji opustili a opět jsme se všichni sešli na valech. Toto jsme si uvědomili až dodatečně. Celé místo nám připadalo jako místo setkávání Země a Vesmíru a znalý jedinec si zřejmě může na toto místo dojít pro odpovědi na své otázky. To je možná i důvod důkladné ochrany celého místa včetně obehnání vodou. Kdo ví.

(Pokračování viz. Kněz u Hrazan)

Hezké putování

Libor Domas

více foto na http://www.putujici.rajce.idnes.cz/

Burkovák - ženská část
Burkovák - mužská část
důkladná příprava
pomocníci
příliv energie - naše odměna
Obrovy hroby I
Obrovy hroby - valy
Obrovy hroby - mokřad u JZ rohu
Obrovy hroby  - SV roh
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart