Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Dvojčata?

Nedávno jsme měli příležitost navštívit starý důl na železnou rudu v Mníšku pod Brdy. V dole Skalka provozují nepravidelné prohlídky členové Montánní společnosti z.s. (viz web. http://www.montannispolecnost.cz/). Tímto jim dělám reklamu coby projev díku, neboť prohlídka byla opravdu zajímavá a zpestřená jízdou hornickým vláčkem. Prohlídku je nutné si objednat a vytvořit skupiny do 24 lidí. S tím u Putujících nebyl problém, neb je nás hodně. Naopak předpoklad, že se nám podaří nacpat do prohlídky 25 osob, se ukázal zcela mylným. Kapacita podzemního vláčku je opravdu pouze 24 a nikdo další se jednoduše nevejde. Ani při velké troše hodně dobré vůle, ani při vyhublých postavách vegetariánů a prázdných žaludcích se do miniaturních kovových plechovek zvaných vagonky zkrátka nenacpe ani jediný další malinký Putující... (Tolik k problému, kdo musel zůstat venku.)  

Překopová svážní štola, v které jezdí mašinka, je vybudovaná mezi samotným ložiskem železné rudy a zpracovatelským závodem bývalé hrudkovny na druhé straně dálnice. Zajímavé je, že štola prochází skoro přesně pod známým poutním kostelíkem na Skalce nad Mníškem. Byli jsme zvědaví, jestli se při meditaci v poloze pod kostelem bude dít něco zvláštního... Byla to taková unikátní příležitost, podívat se asi 150m "pod" energetické místo, do útrob matky země.

Jak řečeno, prohlídka byla zajímavá, v dole kupodivu byla tma a ticho, voda kapala, ozvěna se ozývala, skřítkové i duchové nestačili prchat před blesky fotoaparátů a mobilů, bubliňáci poletovali sem a tam a tak i úlovků bylo víc než dost. Kromě rozmazaných záběrů se občas na snímcích objevili zajímavé šmouhy, kolečka, UBA*, čáry, poletující barevné skvrny, případně poletující Putující v podobě šmouh (tak jsme rychlí) apod. V uzavřených prostorách, při plně otevřených uzávěrkách a dlouhých expozicích tomu tak často bývá... Poletující prach, kapky vody, odlesky baterek a světel, vady a chyby optiky... Však to znáte. Kdo nechce vidět, nemusí.

A kdo vidět chce, není automaticky bláhovcem, který věří na duchy. Vždyť už to dávno víme: jemněhmotné projevy energií mají daleko blíž k informacím než k fyzikálním energiím, a proto se i jako informace zhusta objevují. A co je fotografie? Jistěže -  záznam informace. Nedivme se tedy, že na fotkách často bývají nezřetelné, nejasné, nevysvětlitelné či "záhadné" objekty. Je vlastně jedno, zda jde o zachycení stínů brouků, kapky, prach, vady optiky, či záznam opravdu nepochopitelný. Obecně jde vždy o nějakou informaci - a důležité je to, jak jí subjektivně vyhodnotíme, a jak jí využijeme pro naše momentální vidění světa. V tomto pohledu jde opravdu o sdělení jakési informace. A jaká je objektivní pravda? Položme si provokativní otázku: proč a pro koho by to mělo být důležité?

Ve štole dolu Skalka jsem si vyfotil (zkazil) jednu fotku s UBO. (viz foto 3 a 4) Není jako obvykle pouze kulatou rozmazanou skvrnou, ale má takovou pěknou vnitřní strukturu kroužků, jejichž střed není ve středu útvaru, ale jakoby kamsi směřuje, či ukazuje. Ani vnější obrys není kruhem, ale tvoří trochu nepravidelný sedmiúhelník.

Takový pěkný úlovek se nepodaří až tak často. Mně se povedl naposled v roce 2010. Vidíte ho na druhé dvojici snímků. (5 a 6), (vyšlo i v článku v Regeně, viz. Zvláštní znamení touha). Toto  UBO je takové dvojče toho prvního, ale v lepší kvalitě. Opět oblý sedmiúhelník, opět kroužky, které jakoby dávají objektu vnitřní rozměr a jakoby vytváří vnitřní perspektivu, která spíš než kroužek ukazuje tunel, cestu. Cením si tohoto snímku a jedna věc mě vrtá hlavou. Druhý snímek je téměř o čtyři roky starší a byl vyfocen u pramene Sequenc. V mezidobí jsem žádný další takový snímek neudělal. Poněkud divné je, že pramen Sequenc se také nachází ve svahu Skalky, téměř přesně nad místem, kde v podzemí prochází štola, kde jsem udělal ten první snímek. Zvláštní náhoda, že? 

Jiří Škaloud

Pozn.:  *UBO je analogií UFO: v tomto případě tedy "Unidentified Ball Object")

Hornický vláček
Instrukce a školení
A je tady (prosinec 2014)
V celé své kráse a struktuře
Pramen Sequenc (r.2010)
Kdo jste ?
Těžký život v podzemí
Loučení a poděkování
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart