Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Ostrov u Tisé

• Studánky našich sousedů (Sasko)

Sasko (Sachsen), dnešní spolková země SRN při hranicích s Českem a Polskem. V 5. - 6. století n.l. historické kmenové území Sasů, které bylo postupně v letech 772-804 christianizováno a připojeno k franské říši. Roku 1871 se stalo součástí německého císařství. V letech 1945-49 patřilo do sovětské poválečné zóny a od r. 1949-1990 pod NDR. Dnes zde opět dýchá člověk i příroda svobodněji. A v kdysi desítky let zakázané krajině se lidé při setkání opět s úsměvem zdraví a je jedno, ke které národnosti se hlásí. A věřte, zdejším studánkám, pramenům, kamenům i stromům to je opravdu jedno, oni nesoudí podle používaného jazyka, ale podle čistoty srdce, činů a skutků i slov.

Ostrov u Tisé v Labských pískovcích je romantický kout nádherné krajiny, kam chapadla mobilních operátorů naštěstí stále ještě nedosáhnou. Ideální část přírody, pro nalezení ztraceného klidu i smyslu. Základna pro horolezce s přepestrou nabídkou hned v blízkém a dostupném okolí s mnoha aktivními kameny i zajímavými skalními útvary. Náš dnešní cíl je ale trochu jiný než skvostné zvídavé a komunikace chtivé pískovce. Za nimi až někdy příště. Dnes máme před sebou dvě krásné studánky a hranice jsou otevřeny. Tak toho využijeme, do Saska je to z Ostrova opravdu jen kousek, záleží odkud vyjdeme, či kudy nakonec půjdeme.

První studánka se jmenuje Zehrborn (Živý pramen), nalézá se v krásném prostředí, hned u hraniční cesty. Výtok je pod kořenem stromu a velkým kamenem. Zdroj není nikterak označen cedulí ani upraven, což oceňují nejen všechny okolní i přítomné astrální bytosti, a není jich zrovna málo. Víc než pramen samotný upoutával pozornost procházejících turistů spíš náš Fleš, užívající si vody. Německý ovčák se zde v Německu opravdu cítil jako doma. Živý pramen, živá voda, velmi povzbuzující a ozdravné místo pro bytosti všech světů napříč všemi časy. Vděčnost je pak oboustranná a funkcionalita znovu obnovena, i když byla dlouho jen zachovávaná. A přítomnost právě probíhá...voda živá...ožívá...voda živá.

Druhý pramen najdeme o kus dále a jmenuje se Singborn (Zpívající pramen). Svého času opravdový evropský unikát. Bohužel před nedávným časem bylo místo i prameniště s německou precizností upraveno a přidáno posezení pro turisty s informační cedulkou. Odtok byl při našem příchodu však zanedbán, studánka byla celá zakalená, do zpěvu jí opravdu moc nebylo. Ale stačilo trocha pravé pozornosti a půl hodiny času po vyčistění, kdy voda na chvíli zas předvedla užaslým posluchačům něco ze svého starého repertoáru. Bude to ještě chvíli trvat, než se pramen úplně zotaví po svém novém a nechtěném restartu. Okolí mu k tomu zdárně fandí. Popojdeme-li o kousek dále, za cestu, tam už voda zpívá ty své původní písničky. O propojení obou principů, všech osmi stran a z toho pramenícího zdraví.

Oba prameny pak spojuje síla zdraví i okolní přírody. Rozděluje je však místo zdroje. To krásné přírodní, a to necitlivě upravené pro pohodlí člověka, které pak již potřebuje stálou péči, které se mu moc nedostává.

Klidné dny.

Petr a Vlaďka

Zehrborn
Živý pramen
Saská triáda
Jako doma
Zpívající pramen
Singeborn
Nic neslyším
Tady ano
Loučení
Poděkování
Živý pramen - poloha
Zpívající pramen - poloha
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart