Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Poslední místo pobytu Edwarda Kelleyho.

Tam, kde se pradávná kupecká cesta, vedoucí z Prahy do Saska, křížila s Bílinskou a Žateckou obchodní stezkou, vyrostla osada. Dominatní součástí této stezky, byl most přes řeku Bílina, dle kterého osada a později město, dostalo své jméno. V erbu města pak skončil most s dvěmi věžemi, jako jeho znamení.

První dřevěný hrádek, pro ochranu důležitého přechodu přes řeku, stával na Zámecké hoře (Hněvínu) někdy v 9. století. Pražský kanovník Kosmas hovoří již o tomto místě, v rámci popisu boje českého knížete Břetislava I. proti německému císaři Jindřichovi III., ke kterému došlo v roce 1040. Zmiňuje se o místě Pons Gnevin (Most Hněvův). Kamenný hrad byl pravděpodobně vystaven až rodem Hrabišiců ve 12 století a je připisován Hněvovi. Hrabišicové zastávali vysoké úřady na panovnickém dvoře Přemyslovců. 

Po třicetileté válce, byl na žádost měšťanů, se svolením císaře Ferdinanda II. v letech 1651 - 1653 zbourán.      V době, kdy město bohatne z těžby uhlí, začne se místním po hradu stýskat a tak v letech 1877 - 1879 se započne s postupnou výstavbou repliky hradu. 

Za vlády Rudolfa II. bylo na hradě Hněvíně vězení pro dlužníky. Císař sem nechal v letech 1596? - 1597? uvěznit magistra Edwarda Kelleyho i s jeho manželkou. Kelley zde má možnost volného pohybu a může konat své pokusy. V létě roku 1597 zde dokončuje velkolepé dílo Tractus  de  lapide philosophorum  (Pojednání o kameni mudrců). Císaře si tím však nenaklonil, propuštěn z vězení nebyl. Rozhoduje se tedy k útěku za pomoci své ženy. Lano, které použil, se ale přetrhlo a Kelley si poranil druhou, dosud zdravou nohu. O tu první přišel při předcházejícím, stejně neúspěšném útěku z Křivoklátu. 

Vydán bolestem,  vidiny doživotního mrzáka,  mizí.....................

Skonal prý 1.11.1597 ve věku 42 let na následky požití jedu? Nebo na následky zranění nohy v roce 1598? Existují ale teorie, dle kterých byl ještě naživu v roce 1600.

Faktem je, že není svědka jeho smrti, nenašel se ani hrob či náhrobní deska!

Tajemství  a  legendy  spojené  s  pobytem  a  upoutáním  magistra  Edwarda Kelleyeho  k  tomuto  místu  Vám  ještě  ukážeme,  ale  to  až  jindy  a  jinde. 

Zámecká hora nebo-li Hněvín je velmi silné energetické místo...............

Kiss...... jak  správně  našlapovat  na  těchto  místech  ......

Innocent......a proč jste tady tak nutní.........a co můžete unést...........

Na našem webu putujici, v navigaci "seriál" najdete v odkazech "Prosbu za Hněvín". Najděte  trocha  času  a  klidu  a  vciťte  se  s  námi  v  tato  místa  za  což  vám  nesmírně  děkujeme.  Putující.

Hněvín je znělcová kupa 399m.n.m. se silnými zemskými energiemi a vodivými vršky. Byly zde několikráte popsány případy vizualizace myšlenek tzv. Merlinovo okno, a to jak případy individuální tak i kolektivní vize.    Ale i  o  tomto  rádi  jindy  a  jinde.

A až budete stát na Hněvíně, pohleďte na Bořeň. Jeho silueta s téměř kolmo stoupajícími křivkami je svým tvarem zcela unikátní nejen pro oblast Českého středohoří, ale v rámci celé České republiky vůbec!           Odborníky je Bořeň totiž považován za největší znělcové těleso v Evropě.

........Putující................ 

 

více foto na  www.putujici.rajce.idnes.cz

 

 

 

 

 

 

Hrad Hněvín
Prosba za Hněvín
Klouby zaťaté pěsti - Bořeň vlevo vzadu
Magistr Edward Kelley
Tractus de lapide philosophorum
Replika původního hradu
Přestěhovaný Děkanský kostel
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart