Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Mléčný pramen a sněžníkovský mramor

NPR Králický Sněžník - Dolní Morava  (I. část)

Tento překrásný kout země, stále ještě ne zcela objevený našimi turisty se vtěsnal mezi Jeseníky a Orlické hory. Masiv Králického Sněžníku se táhne v délce 16 km na rozhraní Čech, Moravy a Kladska (PL), od města Králíky po Kladské sedlo, o celkové rozloze 76 km2 a průměrné výšky okolo 930 m. n. m. Jedná se o třetí nejvyšší pohoří v České republice. V místní krajině se vyskytují stále pohyblivá kamenná moře i mrazové sruby. V oblastech s výskytem krystalických vápenců jsou rozvinuty četné krasové jevy od jeskyní s krápníkovou výzdobou počínaje a vodními ponory a krasovými vyvěračkami třeba konče. V tomto masivu se pak nachází 15 tisícovek, hor vyšších než 1 000 m. n. m. a převýšením sedla aspoň 5 metrů. Nejen panenská přírodní díla a místa, ale i ledaco z dávné paměti a moudrosti z doby ledové a dob kdy tady v hojné míře žili mamuti, to vše je zde stále ztišeným a zklidněným dětem od Matky Země nabízeno. Jako třeba místní Mateřídouška. Nejvyšší hora, Králický Sněžník, přesně 1423,78 m. n. m., s vrcholem na státní hranici s Polskem, bývala dříve nazývána Kladský Sněžník. Jméno vyplynulo ze stavu, kdy sněhová pokrývka na vrcholu vydrží až osm měsíců v roce. Na jižním svahu hory, pár desítek metrů pod vrcholem pramení řeka Morava, významný levý přítok Dunaje. Krátký úsek nedaleko pramene pak tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Čech. Na dolním toku zas její část tvoří hranici mezi Českem a Slovenskem a dále až po soutok s Dunajem hranici rakousko-slovenskou. Morava je jednou z našich hlavních řek o samostatné délce 354 km. Jméno daly řece již před-keltské kultury, s významem slova močál, voda. A podle názvu řeky bylo pak pojmenováno i historické území Morava, jehož hydrologickou osu zde řeka tvoří. Králickým Sněžníkem také prochází tři hlavní evropská rozvodí a na hoře Klepáč (1145 m), nebo též Klepý se stýkají. Vrchol leží na polské straně a Poláci jej nazývají Trójmorski Wierch. Na české straně je o metr menší. Unikátnost kopce spočívá v tom, že jeho svahy a jejich vodstvo náleží do třech úmoří. Ze západní strany odtéká voda přes Kladskou Nisu do Baltského moře, z jižních svahů dále přes Tichou Orlici do Severního moře a z východní strany drobnými přítoky do Moravy a dále Černého moře.

Dolní Morava je nevelká obec v okrese Ústí nad Orlicí, dnes známe lyžařské a turisticky se rozvíjející centrum, částečně spadající již do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a výchozí bod pra naše dva dnešní cíle. Vydáme-li se z obce severovýchodním směrem po žluté turistické značce dojdeme po zhruba 1,5km k prvnímu z nich. Mléčný pramen, nebo také Lanovka je neskutečně krásná a silná krasová vyvěračka. Její zdrojnicí je potok Poniklec, jehož voda mizí v ponorech, aby se spojila s prameny podzemních vod jeskyní nejméně 1,5 km dlouhých, vyčistila se a obohatila o minerální látky a vyrazila zas na povrch lidem na pomoc, při čemž překonává výškový rozdíl až 86 metrů. Nenápadná, a tak silná, ledově chladná a ozdravná, čistá jak ta z ledovce. Z nenápadného vývěru ze Země se po pár metrech valí pod pramenným, odpočinkovým altánem přes několik přepadů neskutečné množství pěnící a hučící vody, jak když vám utíká v kuchyni mléko, aby zas o kousek dál již vytvořila velký široký a dravý potok...a dál a dál, až k vodopádu. Ale tam se podíváme až příště a rovnou ke třem. A chutná přesně tak, jak voda krasová, vápencová, po jejím napití máte zas na ni chuť a chtěli byste ji pít stále. Zas a znova, jak hladový kojenec to mateřské mléko. „Co bych pro vás neudělala, i když si toho někdy moc nevážíte. A tak dále prosím tvořivě, s radostí a vírou". To říká Lanovka.

Nějakých 300-400 m nad pramenem jihovýchodním směrem se nachází kamenolom sněžníkovského mramoru, což je krystalický vápenec s grafitem s pestrým zbarvením a překrásnou kresbou. Ten se zde ve velkém začal těžit od roku 1969. Nejhezčí je ovšem ten sněhově, ledově bílý s energií připomínající mamutí sílu a odolnost našich kdysi zde žijících předků. V lomu se pracuje a je sem vstup přísně zakázán, ale snad se vám trochu málo poštěstí nahlédnout na zdejší poklady i lidskou současnou činnost.

Jako každé správné hory i ty zdejší májí svého ochránce a strážce, tady je to skřítek Stamichman, ale k němu a o něm až příště, až půjdeme k okolním vodopádům.

Klidný začátek podzimu.

Petr a Vlaďka

NPR Králický Sněžník
Strážce řeky Moravy
A jeho energie
Mléčný pramen
Voda z hlubin
Krasová vyvěračka
Valí se valí přes valy
Lanovka
Cedule
Sněžníkovský mramor
Křemičitý vápenec
Lom
Tvořivost přírody
Otisk s pamětí
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart