Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Zatmění s vyjasněním.  

Asi vám nemusím povídat o tom, že zatmění Slunce jsou důležité okamžiky v životě kosmickém i lidském. A protože jich není mnoho, neměli bychom je přecházet jen tak. To je jistě trochu opožděná výzva, neboť to poslední zatmění zrovna proběhlo.  

Někteří lidé si ho ani nevšimli, vždyť supermarkety si rafinovaně pohrávají s „mega-slevami", politici se hádají a agresoři řádí na dálnici. Není tedy čas sledovat hlouposti, jako je nějaké to zatmění! Mnoho lidí přimělo vzhlédnout k nebi jen varování moderátorů, že další zatmění neuvidíme celých patnáct let. A na úplné zatmění si počkáme dokonce přes sto let! Tak dlouho se mnohým čekat nechce, a tak se snažili podívat se na divadlo, které má tak málo repríz... Jen nejzarytější apokalyptici vzhlíželi k nebi se skrytou myšlenkou: „Alespoň nějakou malou apokalypsičku, Bože! Ať se konečně to zatvrzelé lidstvo probere, a přestane se mi smát! Nebo alespoň nějaké to ZNAMENÍ!"  

Nicméně většina lidí už zatmění nespojuje se zkázou světa. Zatmění Slunce bylo odtajněno, Aztékové nervali stovky srdcí z těl obětí a věřící hrůzou neomdlévali. Mediálně to tedy bylo velmi nezajímavé. Nebeské zákony pana Keplera nás připravily o adrenalinové zážitky. Ani mimořádné konjunkce planet, ani souhra úplňku se slunovratem, ani zatmění Slunce a Měsíce nás z klídku nevyvádí. A tak to bylo i tentokrát jako zatím vždy. Svět se nezhroutil. Nestalo se nic...  Až na to, že tohle přírodní divadlo sledovaly další tisíce lidí, kteří srdcem či rozumem chápou, že v přírodě a vesmíru se neděje nic, co by se nás netýkalo. Že jsme součástí dění kolem nás, stav světa nás ovlivňuje a my ovlivňujeme jej svým konáním i myšlením. Slunce nás ovlivňuje v míře absolutní, o tom netřeba pochybovat. Každá skvrnka na Slunci se odráží i v pupínkách na naší tváři. Každý výron protuberance způsobí, že někoho na Zemi bude za čas bolet břicho. O vlivu Měsíce ani nemluvě... Jak nám naznačuje astrologie, existuje jistá vazba mezi duševními pochody a astronomickými událostmi. A nejen, že vesmír ovlivňuje naše žití, ale i my ovlivňujeme jej. Dovolím si říct, že jistým způsobem se Slunce opravdu točí kolem Země a nás.

Tisíce lidí tedy svým prožitkem zatmění poslalo zprávu o dění v jejich myslích a duších. Propojili důležitý a zajímavý okamžik kosmického dění s odezvou ve svých srdcích a mozcích. Účastným prožitkem zatmění lidé "označkovali" svou duši světlem společné cesty Slunce a Měsíce. Jistým způsobem poznali a vstoupili na cestu rovnováhy polarit. Magické i životní cesty tradic Luny a Slunce se protnuly na křižovatce, odkud dál máme možnost kráčet společně. Nic menšího a nic víc se nestalo.

Tedy - zatmění Slunce Měsícem je svátek, vynulování počítadel, oslava periodicity, která dává světu jistotu trvání. Důvod k oslavě, příležitost k povídání. A pro mě tentokrát i okamžik vyjasnění. Nevím, proč mě doteď nedošlo, že tohle nebeské divadlo je zajímavé a přínosné nejen pro nás, ale i pro naše průvodce. Už proto, že ke světlu a stínu mají podstatně blíž než naše pozemské maličkosti. A protože nás mají rádi, tak - když je pozveme - budou s láskou sdílet i naše neumělé zážitky. Na rozdíl od nás cestují snadno a navštívit „pásmo totality stínu" je pro ně velmi snadné. A když mají veselou náladu, tak se v iluzích hry světla a stínů předvedou. Třeba v podobě duhového anděla, či jako postava ležící v mracích, koupající se v paprscích propletených energií a hrající si se sluneční lodičkou. Za tohle vyjasnění děkuji a už se moc těším na příště. Tak zase za patnáct let...

Jiří Škaloud

(PS.:  A ke koukání stačí stará disketa...)

08.01.2011

Zatmění Slunce 4. ledna 2011
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart