Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Jablonec nad Nisou - Vrkoslavice

Dolmen - Čertův kámen

Obec Vrkoslavice najdeme na předměstí Jablonce n. Nisou. Součástí obytné zástavby, nedaleko od hřbitova, je dominantní žulový dolmen, též známý jako Čertův kámen nebo Čertův stůl. Pokud jsme si dolmen na Kbílu v Podšumaví pojmenovali „domácím mazlíčkem" či „Aladinovým létajícím koberečkem", tak tento ve Vrkoslavicích je opravdové „velké vznášedlo". O důležitosti místa svědčí i to, že se kámen dostal do neoficiálního erbu obce a do obecního razítka. K místu se váže legenda, která se šířila mezi horaly:

V nedaleké kapli se scházela skupina lidí, kteří toužili po majetku skoro za každou cenu. Při nekalých praktikách černých rituálů byli přistiženi místním vikářem. Při jejich úprku se na kameni zjevil čert s pytlem plným bohatstvím. Když spatřil vikáře, vztekle mrsknul ohonem a již více se neukázal. Stopy po vzteklém mrskání ocasem jsou ve skalním uskupení patrné dodnes.

Žulové seskupení kamenů bylo zachráněno i před kameníky a cestáři, jak o tom píše jablonecký kronikář Adolf Lilie v roce 1895, i když snahy kameníků skálu rozbít jsou zde patrné i dnes. Velký balvan spočívá na čtyřech menších a celá soustava tak vytváří otevřenou jeskyni. Na vrcholu bloku najdeme kamenné misky (viz web - Kameny), o kterých jsme již hovořili.  Místo bylo používáno (zneužíváno) jak k bílé, tak k černé magii. Při našem příchodu jsme neměli o působnosti místa ani potuchy, a tak jsme byli podrobeni velice silné zkoušce a trošičku si vjeli do vlasů.  Jak to tak většinou na silných místech a u zkoušek bývá, nejdříve vzlétnou havrani jiného světa. Bylo jen dobře, že jsme rozladění, nervozitu, příval energií, či snad astrální útok rychle zpracovali a ustáli. První odměnou pro nás byl až výstup nahoru na dolmen, kam nás přivedly po staletí vyšlapávané a novodobě přitesané stupínky. První myšlenkou, jedinou a okamžitou vizí po usednutí a napojení nahoru na Vesmír, bylo vznášedlo a to naše prvotní hašteření za tuto vesmírnou jízdu určitě stálo. Sedíte na obrovitém žulovém dolmenu uprostřed obytné zástavby a přitom se vznášíte, pomalu kde a kam chcete. I Flash nás tentokrát nechal odpočívat.

Jiné je to dole pod dolmenem. Velká kamenná jeskyně na čtyřech sloupech nám umožnila pohodlné ulehnutí a klidové napojení dolů, na matku Zemi. Místo je to silné a zvláštní a zvláštní je i to, že jsme zde nakonec našli tolik klidu a vyrovnanosti i přes prvotní rozkol. To místo pro napojení nahoru i dolu je z boku (viz.foto) a zároveň a nejlépe s partnerem opačného pohlaví si zde úžasně spojíte a zharmonizujete mužsko-ženské energie. Kámen je úžasný a laskavý. Takže, konec dobrý, vše dobré? Nebo, že třísky ani blesky nemusí létat? Děkujeme i za tato poznání.

A závěrem se omlouváme těm třem lidičkám, co přišli a při spatření hlídajícího pejska v jeskyni hned odešli.

S láskou
Petr a Vlaďka Brzobohatí

léto 2010

Vrkoslavický dolmen
Čertův kámen nebo stůl
Staré a nové
Nahoře a na stráži
Misky v horní partii
Pohled zezadu
Podpěry a nožky
Čertovy stopy
Dole...
Hlídač
Už tomu rozumíte?
Kámen a stromy
Samostatná harmonizace
Společná a společně
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart