Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Největší jilm v ČR

● Říkal si „Hraničář" ●

Zatím jediným reprezentantem památných jilmů na Jablunkovsku je jilm drsný, též i horský (Ulmus glabra). Najdeme ho v Bukovci. Obrovský solitérní strom, jehož stáří odhadují odborníci na přibližně 360 let, s výškou 40 metrů a šířkou koruny 30 metrů, je údajně největší svého druhu v naší zemi. Strom najdeme asi 100 metrů severně od rozcestí cesty ke státní hranici a do obce Bukovec.

Jilmy mají bohužel smutný osud. Během 20. století bylo velké množství jilmů v Evropě zničeno tzv. holandskou chorobou, grafiosou. Části jilmu se v přírodním léčitelství používají již dávno, jak u indiánů v Americe, tak i v Evropě. Listy jsou bohatým zdrojem minerálů, škrobů a proteinů. Již v době kamenné byly tradiční listovou pící pro dobytek. (Mimochodem - pěstování trávy a sušení sena je až středověký vynález, dřív se běžně krmilo sušeným listím.)  Jilmové dřevo dobře odolává vodě, používalo se vždy na výrobu vodovodů, lopatek vodních kol a nábytku. Lidé minojské kultury na Krétě z něj vyráběli vozová kola a Řekové ho používali na sloupy a překlady chrámových dveří. Podle Vergilia pocházel tento strom z podsvětí. Býval vysazován na rozcestích, odkud vedly cesty do světa „pohádek", proto se mu třeba v Anglii říká, „Elfin wood" a v Německu „Elfenholz" (elfí dřevo). V Německu a Pobaltí je nadpřirozenou branou mezi světem lidí a světem přírodních duchů. Když Orfeus oplakával smrt Euridiky, z tónů jeho lyry vyrostl jilmový háj a všechna zvířata z lesa se shromáždila kolem něj.

Jilm na Bukovci stojí na prastaré jantarové a solné stezce, která vedla z Uher do Polska. Je strážcem Slezska a říká si právem „Hraničář". Jedná se o velmi silnou mužskou energii a zády drží hranici zdejšího kraje. V meditaci (stalo se nám to poprvé) nám sdělil rok svého zemského světla spatření? Byl to rok 1621, což by odpovídalo stáří cca 390 let. Jako „mladík" pamatuje třicetiletou válku, Napoleonské války i tu první a druhou světovou a i přes všechny tyto „člověčí" vřavy na nás „lidičky" nezanevřel. Čistě a jasně poměří skutky vašeho srdce, než se s vámi pustí do řeči. Je mužskou živou dominantou zdejšího kraje a má svou protiváhu (silnou ženskou energii) v podobě asi šestisetleté lípy na nedalekém Hrádku. Ti dva snad vědí mnohé z toho, co se kdy a kde šustlo, šustí či šustne a věřte nebo ne, i vás moc dobře znají. Tak pokud najdete dostatek odvahy, pokory a úcty, můžete se o sobě mnohé dozvědět, na Bukovci i na Hrádku, kam se podíváme někdy příště.  

S nadějí a láskou

Petr + Vlaďka

Jilm na Bukovci v Beskydech
Curiculum Vite
Říká si Hraničář
Stojí pevně na Zemi
Strážíme spolu
Je otevřený a vstřícný
Odměna a loučení
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart