Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Život o životě

Spasitel a strážce

„Naše lidské vědomí asi nikdy nemůže pochopit omračující skutečnost o univerzální proměně života ve smrt a smrti v život". 

Zvláštní „scenérie", kterou vidíte na snímcích, se nachází na zapomenutém hřbitůvku nedaleko Libocké ulice u obory Hvězda na Praze 6. Zahlížím-li se do tohoto „divu" čím dál více, rozbíhají se mi hlavou i srdcem protikladné symboly, scenérie a vize. Byť by i někdy zdánlivě opačné, zpětně zjišťuji, že jsou v jisté vzájemné harmonii.    

„Žil a zrazen, ukřižován byl. Z mrtvých zázrakem pak vstal, aby žil dál, a všem nově smysl ukázal. Symbolem žalu, bolesti a utrpení se však stal. Radost ze života jako by se vytratila...."   

A tak se sám sebe ptám, kam že kam se nám radost z žití ztratila, a zda nenadešel již ten správný čas, vrátit jí tam zas. A třeba požádat církve, ať sundají „HO" slavnostně z kříže, aby slovo dalo slovo, které vyplouvá na povrch a spojuje se v akt a souladný čin.

A strom, ten živý/neživý náš věčný společník, zde jako by chránil mocného a zároveň zranitelného syna Božího, a sám však zůstává napospas lidskému konání či „nevhodnému" snažení. Křehkost místa i našeho žití, jeho vyváženost a protiklady, zdánlivá nesmyslnost a přitom „nepochopitelný" vnitřní smysl. To vše zde otevřený a pokorný člověk může najít,a pokud najde i odvahu, tak se i zeptat: "proč?" 

Zajisté to vše může být jen „zvláštní náhoda", hříčka přírody či člověka, nebo cílený odkaz, ale to již posuďte sami, nejlépe i samotnou návštěvou místa.  

„Buďme skeptičtí, pochybujme, ale naslouchejme".   (ze slov „páté dohody")

S velkou pokorou

Petr a Vlaďka



 



Spasitel a strážce
Kdo koho střeží
Nohama jsme spojeni
Tělem i duchem
Na věky věků
V těsném obětí
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart