Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Libáňská borovička

• Duchovní princip ∞ láska •

Rod Pinus obsahuje více jak devadesát druhů převážně vysokých, stálezelených jehličnatých stromů. Borovice se staly mystickými a mytologickými dřevinami většiny kultur a národů. Staří šamani z nich vyráběli pro své děti „pohádkové hůlky", na nich se pak dělaly zářezy, což byl počet příběhů, které si dítko zasloužilo (za splněné úkoly) od kmenových starších vyslechnout. Indiáni kmene Hopiů používají kůru na ochranu proti zlým kouzlům. Dle bretaňské (keltské) legendy, vyšplhal moudrý Merlin na borovici v posvátném háji, stejně jako šplhají šamani na „Strom světla", aby po vidění, kterého se mu dostalo, se již nikdy nevrátil do světa smrtelníků. Ve starověkém Středomoří byl tento strom spojován s životaschopností, smrtí a znovuzrozením, životní silou a s energií ducha životní vegetace. V starém Řecku byly borovice zasvěceny bohu Panovi, ve frygické mytologii bohyně Kybelé proměňuje svého syna Attida (jenž umírá sebeobětováním) v borovici v okamžik jeho smrti. Z keltských výrazů pro tento žijící a posvátný strom bylo odvozeno jméno pro Glastonbury v Somersetu v Anglii. Podle legend byl zavražděný Ikarios pohřben pod borovicí a druidové v Evropě o Zimním slunovratu (Vánocích) zapalovali vatry z borového dřeva, aby přivolali zpět slunce. Pravděpodobně i kříž, na kterém byl umučen Ježíš Kristus, byl vyroben z tohoto dřeva.

Borovice se využívali od pradávna nejen pro dřevo, ale i v přírodním léčitelství. Čaje, inhalace, masti či koupele z jehlic, kůry či výhonků pročisťují dutiny, zlepšují krevní oběh, usnadňují dýchání. V esenciální terapii pomáhá borovice rozvinout vnitřní vhled, v Bachově květové terapii zvyšuje sílu a sebepřijetí. Borová jadérka jsou bohatým zdrojem hořčíku, draslíku, vitamínu E a karotenu. V tradiční čínské medicíně jsou považována za sladká a teplá, podporující princip jin a povzbuzující krevní oběh. Pro taoistické poustevníky a mnichy, žijící vysoko v horách jsou jadérka jedním z mála jídel, které mají svatí mužové k dispozici.

Jednu z českých památných borovic najdeme nedaleko Jičína, v katastru městečka Libáň v místě zvaném Na Horách. Jedná se o překrásný strom, jehož stáří se odhaduje na cca 350 let, s obvodem kmene stromu přes tři metry. Stojí zvláštně uprostřed úvozu dávné cesty. Turistická značka sem nevede, je třeba trocha vyptávání a hledání, případně s pomocí internetu. Místní cedulka borovici oprávněně nazývá bonsají v nadživotní velikosti. Dvě mohutné hlavní větve stromu se rozdělují, aby v koruně zas srostly. Jaký to jasný a symbolický odkaz rozdílnosti i spojitosti dvou principů, ženské a mužské energie. Ač je místo spjaté se smutnou tragédií o zavraždění místního faráře, který se tudy nad svítáním vracel od umírajícího hospodáře a byl nalezen ženou sbírající zde borové šišky na zátop... přesto jsou energie místa velice laskavé a harmonické. Síla a energie země a krajiny zde překrývají ty lidské a tak není divu, že místo je ideální pro schůzky mileneckých párů. Můžete ovšem místo navštívit i sami a jedno či jste žena nebo muž, či otevřené dětské srdce... oddělování a sbližování, vztahy a natož ty lidské, to vše je zde velké téma. Prostředí je ale laskavé, nám rozumějící a harmonické, chápající naše omezení a chyby a tak to dobré upevňuje a to zlé zaceluje a inspiruje k nápravám a tvořivosti. To vše ve skutečné lásce. A která že to je? No přece ta, která si neklade žádné podmínky... Že je to tuze těžké? Ano, ten recept každý z nás hledá. O tom vám může Libáňská borovička povyprávět.   

Romantičnost místa inspirovala mnohé básníky, malíře, fotografy a spisovatele. Nedaleko borovičky jako protiváha energií roste stará lípa a kus dál v lese v části zvaném Bažantnice více než tři sta let starý habr samorost. Všechny tři stromy se za ta léta staly svědky mnohých smutných i veselých příběhů a načerpaly mnohé z moudrosti života, což jistě stojí za to sem přijet a v pokoře sdílet a vyslechnout.

Klidné léto

Petr a Vlaďka

Libáňská borovička
U staré cesty
Co mi povíš
V koruně spojeni
Ty děti
Vědí své
Opodál stará lípa
V pokoře a úctě
Děkujeme
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart