Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Dobronice u Bechyně

• Svatí patroni naší země •

Obec Dobronice v okrese Tábor je písemně prvně zmíněna v roce 1220. Řeka Lužnice v těchto místech vytváří zajímavé písmeno „S".  Ve spojení s kamenem a zemí se zde pak tvoří zajímavé energie. Není tedy divu, že na skalním ostrohu stával již v první polovině 14. století hrad, jehož mohutná obraná věž slouží dnes jako rozhledna. A není se asi co divit, že od 16. století do roku 1773 sloužilo toto místo jako letní sídlo „geomantickým zasvěcencům" z jezuitského řádu. Vydáme-li se od hradu po NS „Na Onen svět" (kopíruje červenou turistickou značku cesty mezi Táborem a Bechyní) dojdeme po chvilce k dnešnímu cíli. Ke gotickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století, stojícímu na návrší nad řekou. Světice na oltáři připomíná bohyni Isis. Po pravici jí stojí svatý Václav, po levici svatý Vojtěch, svatého Prokopa jistě též najdete.

Bylo to v květnu před šesti lety, kdy jsme se jich tam v pokoře, úctě a úkloně zeptali na naše slovanské kořeny.

Odpověď přišla v zápětí: „My jsme patroni České země, ale k Perunovi vás dovést můžeme".

U řeky pak přichází ještě jedna zpráva: „Jiné kulisy, stejný děj".

Tento příběh, toto setkání pak odstartoval mnohé v našich řadách, ale ještě na chvilku zpět. Po několika dnech stáhnul Libor fotky do počítače a pak nám všem jen spadla brada. Podívejte se na oba snímky stejné sochy ve stejný čas. Je v tom jistý rozdíl, že? Trochu to vypadá, jakoby se svatý Vojtěch něčemu ukláněl, co?  Ale to asi ne, vždyť je dřevěný... Nejvíce se směji, když slyším, že je to převlečený člověk. A jsem vděčný i za názor polo-skeptika filmaře, že filmový trik to určitě není. Pro nás to byla tenkrát jasná správa a úžasná pozvánka na dodnes trvající dobrodružnou cestu po této překrásné zemi s podporou našich velkých patronů.

A tedy - (nejen) svatý Vojtěchu, děkujeme. A děkujeme i všem, které jsme mohli na této cestě potkat. Bez ohledu a hodnocení toho, co nám to všem mělo vlastně říci. Jiné to bylo tenkrát, jiné je to dnes. ☺

V úctě člověka k člověku a vzájemné pomoci, s vlídností a láskou.

Putující   

Svatý Vojtěch
Jeden z patronů této země
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart