Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Vzhůru do Roklinky!

(a nezvonit)

Trpasličí rokli nalezneme u Stárkova v Broumovském výběžku, kousek od Hronova. Jde o krátkou, asi stometrovou rokli u vrcholu zdejšího táhlého hřebene, nazvaného Vysoký kámen. Protože v blízkosti se nalézají proslavená skalní města, kam zamíří naprostá většina turistů i návštěvníků, zůstává Trpasličí rokle hluboko ve stínu neznáma. Snad proto tu ještě jsou...

Hřeben je typickou "kuestou", má tedy jednu stranu táhlou a pozvolnou a druhou strmou. Vysoký kámen je tedy od severovýchodu pouhým návrším a není nijak výrazný, ale od jihozápadu se tyčí nad údolím potoku Dřevíče velmi zřetelně. K severu a východu je na dohled Teplické skalní město a Ostaš. Ale na rozdíl od tamních pískovců je Vysoký kámen tvořen opukami. Trpasličí rokle vznikla tak, že se obrovská část svahových skal u vrcholu utrhla a odklonila od zbytku masivu. Vytvořila tak průrvu, kde je významně cítit dynamika geologických procesů. A tedy i energie krajiny je tady velmi zvláštní. Přestože svah je stabilní už po tisíce (stovky?) let, přesto tady trochu cítíte nejistotu jako na čerstvém sesuvu. Rozpraskané a stále opadávající opukové kameny, ukloněné balvany a skalní věže tomuto pocitu dost napomáhají. Dojem nejistoty a také jakéhosi "sevření" je v rokli výrazným dojmem zejména v létě, kdy okolní buky zakryjí průrvu trvalým stínem. I proto tedy doporučuji návštěvu spíš v brzkém jaru, kdy se rokle (v čase poledním) naplní vítaným a jen občasným hostem - Sluncem.  Dno rokle je zasypané sutí a listím, ale předpokládá se, že zde mohou být zasuté pukliny a volné prostory hluboko mezi skalními bloky. Mnohé pukliny najdete i ve viditelných nadzemních stěnách rokle a v nich právě jsou.  Kdo? No, vchody do říše trpaslíků přece! Mají tady přeci své podzemní město, poklady, Stůl skřítků, Kazatelnu, Židli a jakousi zatoulanou ovečku. Zatoulanou ovečku ovšem nikdo neobjeví, protože je zatoulaná. Poklad zase hlídá krásná paní, která na každého třikrát zavrčí. Ten kdo uteče, tomu nic neudělá, kdo ale neposlechne varování, toho roztrhá. Příště si sem vezmeme Fleše, na toho když poprvé zavrčí, tak uvidíme, kdo koho roztrhá! Tímto si zamlouvám alespoň půlku (50%!) pokladu, neb to byl můj nápad.

Kazatelnu skřítků a Stůl jsme objevili, je to ta šikmá věž uprostřed rokle a kámen před ní. Na Stole se "kupodivu" nalézá silné energetické místo, které je pochopitelně hlavně o času. A živlová harmonie nás zase může uklidnit, že skály jsou momentálně stabilní, a i když se nad námi Kazatelna hrozivě naklání, dnes ještě nespadne. 

Trochu jsme si ze skřítků utahovali, jakže na tu vysokou Kazatelnu lezou. Tak nám to ukázali. Od protější stěny tam mají natažený "obvykle neviditelný" most, po kterém pohodlně přejdou. V Kazatelně jim zase topí energie, která jim ohřívá podzemní město i nohy kazatele. Dobře si to tu zařídili, tak jim tam moc nedupejte.  A vypněte si u mobilů zvonění, jestli něco trpaslíci nesnáší, tak jsou to zvuky zvonění. Mohli by na vás poslat vrčící paní nebo ochranáře...

Jo, a ještě pro suchary a skeptiky - jasně, že ty skvrny a šmouhy na snímcích, to dělá sluníčko, optika a odlesk na čočce mobilu. To by člověk neřekl, co všechno ti trpaslíci dokážou ovlivnit!  :-)  

Jiří Škaloud

 

Trpasličí rokle
Trpasličí rokle
Trpasličí rokle
Kazatelna a Stůl skřítků
Trpaslik nepotřebuje svitilnu
Most na kazatelnu
Topení pod Kazatelnou
....a je tu hezky
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart