Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Wakelstein

Jablonec nad Nisou 

V celých Jizerských horách, a tedy i v okolí Jablonce n. Nisou můžeme stále nalézat mnoho známých i stále dosud neobjevených kamenných žulových krasavců. Pamětníků z dob našich dávných předků. Najdeme tu zachované, byť třeba částečně poškozené zbytky dolmenů, menhirů i viklanů.

Dnes navštívíme viklan, kterému místní říkají „Wakelstein". Patří k těm velmi málo známým kamenům. Našim přátelům bydlícím nedaleko přehrady jsme pak slíbili, že jeho přesnou polohu zatím sdělovat nebudeme. Jen tuto indicii.

Je to opravdu krasavec se silnými energiemi, na nádherném místě, s velkým rozhledem i nadhledem. Svým tvarem připomíná kladivo či sekeru slovanského boha bouře, hromu a blesku Peruna, který jako jeden z mála bohů byl ctěn snad všemi Slovany. A stejně tak je silné i toto místo. Umožňuje otevření párových - grálových energií, práci v páru i pro jednotlivce. Spuštěný vortex pak harmonizuje a léčí naše vnitřní principy. V energiích karet pro kámen vychází - Impuls života - Čas - Zdraví a pro místo samotné Krása - Skutečnost.

Christianizací se kult boha Peruna „přenáší" na starozákonního proroka Eliáše - Elijáše (9. stol. př. n. l.), který je mimo jiné známý tím, že nezemřel, ale byl přímo vyzdvižen na Nebesa. Hebrejský překlad tohoto jména je pak, Můj pán je Bůh. Známým úkazem je tzv. Oheň sv. Eliáše (či hrotový výboj), kdy jde o neškodný akustický a optický jev, vyvolaným vybitím statické elektřiny v atmosféře. K tomuto jevu dochází při silných bouřích na vyšších místech (hrotech), jako jsou stromy, vrcholky skal, stěžně lodí, ale i třeba zde na Wakelsteinu.  Kámen i místo samotné má mnoho funkcí - v této překrásné krajině i v tom našem lidském životě. A nejenom o tom by nám Perun i Elijáš mohli zde vyprávět mnoho příběhů. ☺

Radostné jizerské letní bádání.       

Petr a Vlaďka

Wakelstein u Jablonce n.N
S rozhledem i nadhledem
Perun i Eliáš
Hammer
Komunikace
Rozděleno i spojeno
Tak snad někdy příště
 A přece se točí...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart