Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Kalvárie u hradu Valdštejn

Jak jde čas, tak si doma ukládáme různé tipy na zapomenutá místa a zákoutí v naší krásné zemi. Jedno takové se nachází vedle hradu Valdštejn. Co vedle, je to co by kamenem dohodil. Jen najít to místo je trochu obtížnější. Přestože leží na dosah ruky velmi rušných turistických cest, cestička k němu je velmi nenápadná. Zde se vyzkouší vaše stopařské umění a hlavně pevná víra, uvěříte-li, že tato cestička opravdu ke kalvárii vede. Pokud zdoláte všechny nastražené zkoušky vaší víře k dosažení cíle, budete více než hojně odměněni.

Naše kroky tedy vedly srdcem Českého Ráje. Zaparkovali jsme u restaurace Králíček, sešli jsme k modré značce a odtud jsme šli přes Kopicův statek na hrad Valdštejn. Dále na Kalvárii a zpět po žluté kolem Konic a nádherných jezírek s doutníky do Kacanov k restauraci Králíček. Trasa po žluté vede hezkou, klidnou přírodou. Doslova se zde vtírá otázka, jste-li skutečně v Českém Ráji, protože klid, který je kolem vás, je na hony vzdálen turistickému ruchu v této oblasti.

Kalvárie není zpočátku vůbec vidět, ale jak pomalu stoupáte do kopce, začínají se nad horizontem vynořovat její skalní obrysy. Uvítá vás vchod do vytesané jeskyňky, která je zasvěcená Panně Marii. Krásná ukázka převzetí uctívání Matky Země v jeskyních křesťany. Je doslova hmatatelně cítit kolem vás. Všude plno svatých obrázků, kytiček a sakrální výzdoby. Místo tiché, klidné, vyloženě vybízející k meditaci. Jen jsem se na chvíli zastavil, zavřel oči a hned Matka země byla přítomna. Byl to mžik, co se objevila. Taková rychlost, to se mně ještě nestalo.

Nad jeskyňkou stojí tři kamenné masivní kříže a také je odtud výhled do kraje směrem na Kozákovský hřbet. Je odtud hezky vidět silnice Jičín - Turnov. Napravo od vás vidíte kapli sv. Jana Nepomuckého, která je na hradě Valdštejn. Zajímavé je, že jsem si nikdy křížů ze silnice nevšiml. Pravdou je, že kříže jsou částečně zarostlé a kvůli stromům jsou zdálky špatně pozorovatelné. O to je místo romantičtější, vybízející k odpočinku.

Bylo pro nás milým překvapením, že místo není zas až tak úplně zapomenuté. Schody ke kalvárii byly očištěny, zameteny a kříže nově opraveny. Místo stojí za návštěvu a rozhodně ho dáme na seznam míst putování Jičínem a okolí, která chceme příští rok s Putujícími navštívit.

Libor Domas

Kalvárie u hradu Valdštejn
Mapka trasy
Zapomenuté...
Krásné a silné místo
Tři kříže
Jeskyně
Zvonek zvoní...
Zasvěcená P.M.
Badatel Libor D.
Tak vejdi
V pokoře a dávné úctě
Inspirace - děkujeme
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart