Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Zapomenutá místa Jizerský hor (I.)

• Buková I. a II. - Čertova komora a viklan •

Nad obcí Jiřetín pod Bukovou nedaleko Smržovky můžeme nalézt vrchol Bukové. Za starých časů zde byla žula těžena ve dvou lomech. Ze Smržovky se můžeme do těchto míst dostat po žluté turistické značce, ale asi „lepší" je přístup od severu, mezi Horním a Dolním Maxovem, po té samé cestě. Celá lokalita má velkou řadu kruhových ochran a je prospěšné a záhodné požádat a minimálně 3 - 4x zdůvodnit svoji přítomnost. Prvním zastavením nám pak bude místo označené na mapě Buková II. (816 m.n.m.) a odměnou velmi silné, harmonické, zemské místo se zdánlivě „nefungujícím" viklanem a překrásným výhledem. Duchovnost, sílu a propojení kosmických i zemských energií zde kupodivu nenarušuje ani umístěný kříž. Ba právě naopak, připomíná zde a je symbolem spojení nejen na té vertikální, ale i té horizontální úrovni. Místo pro další možnost pokračování na cestě, která se může zdát neschůdná a nezdolatelná. Místo, na kterém se hodnotí naše vynaložené úsilí, které jsme ochotni pro tu či onu věc udělat. Tady viklan zváží, kudy nás pošle dál. Zda vpřed, či zpátky, nebo na bonusový či „trestný" okruh, než přijde ten správný čas, kdy zas budeme moci jíti po opravách chyb a korekci chování dál. To vše s láskou a nejvyšší harmonií a souladem k našemu prospěchu.

Druhým zastavením je pak místo zvané Čertova komora. Skoro na vrcholu Bukové hory (836 m.n.m.) najdeme seskupení žulových balvanů, přírodní dolmen, patřící k jedněm z největší u nás. Místo které sloužilo k prospěšné i neprospěšné činnosti člověka při ovlivňování svého okolí i ostatních lidí. Brána do podzemí, do říše mrtvých, a to nejen k předkům. Opatrnost a znalost je více než na místě. Je nutné udržet se ve vyhrazeném prostoru - předsálí, pro případné rozhovory a dotazy. Pouhá zvědavost se tady opravdu nevyplácí. Druhá strana je zde velmi aktivní a na vyzvání reaguje velmi rychle a početně. A těžko se v tom někdy vyznat kdo je ten, či onen. Úcta, pokora, klid a čisté srdce pro případnou práci je v Čertově komoře více než důležité. Máme-li však dostatek „zdravé" důvěry v sebe, můžeme se dozvědět mnoho důležitého pro náš lepší život. O cestě, na které je skoro všechno jen „zdánlivé". Nebo ne?!  

Podle legendy zde na tomto místě sám ďábel učil místního kováře zvaného Brechschmied (*r.1700 + r.1766) čarodějným kouskům. Lidé v okolí často v noci slýchávali údery kladiva, viděli záblesky „pekelného" ohně a v domcích v Jiřetíně byla cítit síra. Po jeho smrti pak jeho duch dlouho bloudil krajem a z útrap ho mohla osvobodit pouze smrt nevinného dítěte. To se stalo r. 1863, kdy na synka místního dřevorubce spadla žulová plotna a chlapec byl na místě mrtev. Přiblížit se k místu neštěstí a vyprostit jeho tělo se odvážilo jen několik málo statečných. Od té doby zde byl klid a strach z tohoto místa postupně v místních obyvatelích odezněl.

I přes to všechno se jedná o velice krásné místo, přinášející možnou změnu i ochranu, nebo jen tip na krásný turistický výlet v překrásné té naší krajině. A ptáte se na houby? Ty tady taky rostou.

Klidný konec a začátek... nejen roku a rozjímejme.

Petr a Vlaďka

 

 

 

Mapa - Buková I. a II.
Buková II.
Viklan a kříž
Pohled zdola...
a do kraje...
Neprobádané okolí
Neprobádané okolí
Čertova komora
Přírodní dolmen
Předsálí
Dobrý den i noc
Dál nejdu...
Dole nebo nahoře...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart