Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

    vyšlo v: Nová REGENA 3/2010

PERLY PRAMENE SVĚTICE              

          Každý pramen je reálným zřídlem energií. Fyzikální energie vytékající vody jsou ale vždy doplněny i svými duchovními protějšky. Pramen Světice u Brandýsa nad Labem není žádnou výjimkou. Údolíčko tak trochu připomíná spojené dlaně, z kterých vytéká nabraná voda. V náruči lip a v závětří strání vznikla oáza, která jakoby ani nepatřila do plání zaprášené Polabské nížiny. Schována za parcelami zahrádek a vznikajících novodobých sídel se tady nad pramenem skrývá kaple s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Stavba samotného prameniště obsahovala další sochy, po kterých už ale zbyly jen výklenky.

Trest pro duši řeky

Základní triáda není porušena. Naopak, určitá ztráta vnucené duchovnosti prospívá přirozeným energiím živlovým. Země a kámen jako matka, voda jako nositelka života a prazáklad všeho živého a stromy jako její děti a bdělí ochránci. Skryté údolíčko se otvírá směrem k Labi, z dlaní vytéká čistá voda do vyprahlých úst nemocné řeky. Její chemická čistota se sice už zase pomalu zlepšuje, ale přesto řeka zůstává svázána svěrací kazajkou navigací plavebního koryta. Labe má od lidí zakázáno být kreativní a to je trest, který zničí duši každé řeky. I proto žíznivě touží po křišťálových kapkách živé vody z původního vodního světa.

Klenot na krku i v srdci

V kontrastu s umravněnou řekou pramen Světice o to víc jiskří perlami. Zázračně živá voda se klube na svět a vzduch kolem se tetelí její energií. V prameni i v blízkém okolí je docela provoz, jako v každé oáze. Pro ty, kdo na ně chtějí věřit: sedí tu dévové, elfové, rusalky, lidské duše, odpočívají tu svatí i andělé. Občas tu síly sbírají i živí lidé. Monotónní a uklidňující šepot, vibrace klidu a duchovního pozdvižení. Tady se spočívá velice snadno. Spojená triáda vody, kamene a živého dřeva vytváří přírodní trojúhelný šperk, v jehož středu se třpytí všechno zlato světa. Zdvihnout a přijmout ho může každý. S tímhle klenotem na krku a v srdci se už můžeme směle pustit do lecčeho.

Kateřina Veselá 

Jiří Škaloud

 

Titulní strana Regena 3/2010
Pramen Světice.
Vodní perly.
I Slunce se napije.
Skryté údolí..
Automatická kresba místa.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart