Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Jeskyně Jáchymka a Bažantí studánka

Moravský kras - údolí Křtinského potoka

Jen zdánlivým závojem mlčení je zahalená obec Křtiny, která leží uprostřed lesů Moravského krasu v okrese Blansko. Jedná se o významné poutní místo, s jednou z nejkrásnějších barokních staveb Moravy, poutním kostelem Jména Panny Marie od J. B. Santiniho z let 1728 - 1750. Místo kde dle legend křtil přímo sám Metoděj naše pohanské slovanské předky. Věřme, že ti k ritu křesťanské slovanské liturgie přecházeli snad dobrovolně, ale určitě se snažili i o propojení a nalezení shody toho dobrého z prvotního křesťanství se svou původní tzv. pohanskou vírou v prasíly Země. Duchovní krajinu, plnou bohů a bytostí všech živlů. Křty se podle legend měly odehrávat přímo v prostoru dnešního poutního kostela, ale kdo ví. Poutní areál dnes určitě patří k vyhlášeným esoterickým cílům a je i silným energetickým místem. Ale my dnes zamíříme kousek odtud ke dvěma jiným cílům. Nalezneme je nedaleko od obce v údolí Křtinského potoka.

Tím prvním je jeskyně zvaná Jáchymka, prostor vytvořený působením vod Křtinského potoka, nesoucí jméno po poustevníkovi Jáchymovi, který zde v 19. století přebýval a působil. Archeologické vykopávky hovoří rovněž o pravěkém osídlení. Nalezneme ji nedaleko od mnohem slavnější jeskyně Býčí skála na druhé straně silnice, která prochází údolím. Jeskyně Jáchymka leží na modré turistické značce a je na vlastní nebezpečí volně přístupná. I z tohoto důvodu prosíme o ohleduplnost k přírodnímu dílu. O úctu k místu i jeho energiím. Při ztišení, v klidu a meditaci můžeme zde aspoň na chvilku vnímat prastaré archetypální síly Matky Země. V ranném křesťanství pak reprezentované sv. Jáchymem a sv. Annou, dle legend rodiči Panny Marie, tedy prarodiči Ježíše Krista (podle nepřijatého evangelia sv. Jakuba). Jáchym se narodil cca 100 let. př. n. l. v Jeruzalémě a zemřel v roce 10 př. n. l. ve věku 89-90 let a jeho jméno se dá přeložit z hebrejštiny jako Příprava na Pána. Sv. Anna, jakožto správná matka a nastávající babička pomáhala Marii s přípravou k početí i samotným porodem a je dnes i patronkou všech těhotných a rodících žen. Její jméno v překladu znamená Milosrdná, Laskavá. Energie jejího vnuka jsou přísné, složité, ale spravedlivé. Dcera má zas dvě podoby, bílé a černé paní, i ta chyby moc neodpouští, ale je laskavější a chápavější k naším lidským prohřeškům, jen je nesmíme moc často opakovat. A až budete prostory jeskyně s temnot a vodou na světlo boží opouštět, nezapomeňte poděkovat...za veškerou tu podporu a sílu, které se nám stále ještě jako lidstvu dostává.

Za Bažantí studánkou se musíme vydat po proudu potoka skoro až k Adamovu. Leží ale na opačné straně silnice než Jáchymka, a na žluté turistické značce. Krásná a svěží voda plná vápníku důležitého pro stavbu lidského těla. Totemové zvíře - bažant, pak prostřednictvím vody přináší po celý rok sexuální sílu a plodnost v rodině. Bažant nás učí znalosti přírodního prostředí a krajiny, navození různých stavů vědomí a atmosféry prostřednictvím barev a tvarů. Jak se pohybovat a procházet co nejlépe spirálou života a moc se nemuset vracet. Aniž to bylo v plánu, stalo se toto místo a jeho voda místem, kde jsme v květnu 2013 pokřtili prvních 16 energetických karet - mandal Putujících z naší dnešní již rozšířené sestavy.

S úsměvem nejen o Vánocích,

Petr a Vlaďka

Býčí skála
Vývěry Jedovnického potoka
Jáchymka - vlevo nebo vpravo?
Příprava průzkumu
Vzhůru dolů
Tajemství vody, ohně a země
Oltář v jeskyni
Okno na světlo boží
Bažantí studánka
Křtění
Křtiny - loučení
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart