Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Babylon u Domažlic

• Čertův kámen a Labutí studánka •

Touto krajinou procházeli naši předkové již v době neolitu (8000-5000 př. Kr.) Archeologické nálezy pak dokladují osídlení tohoto prostoru od doby bronzové a železné (1700-400 let př. n. l.) až po 10 století a dále. V 15. století zde vzniká samostatná dřevorubecká osada. Hovoříme o obci Babylon u Domažlic, o které máme první písemnou zmínku z roku 1587. Celá krajina i lidé si zde prošli „zajímavou" historií díky níž si zachovala svoji zemskou přirozenost, jakousi zvláštnost a vzácnost (viz. web., Všerubský průsmyk spojuje). Babylonský rybník s písečnou pláží je vyhlášeným rekreačním místem. Za základy pro rekreační využívání stojí tehdejší majitelé rybníků a okolních lesů hrabata Stadionové. Na přelomu 19. - 20. století zde vzniká letovisko, které nabírá rychle na popularitě a dochází k výstavbě prvních pensionů a hotelů. Druhá světová válka a následující období po ní uzavírají tato místa lidem na dlouhá léta. V roce 1980 se obec stala součástí města Domažlice, aby se zas v roce 1990 osamostatnila.

Viklany patří k velmi zajímavým a pozoruhodným přírodním geomorfologickým útvarům. Jeden takový významný krajinný prvek najdeme v katastru zmíněné obce a nese název Čertův kámen. Zdejší viklan je stvořen z porfyrické žuly (granit obsahující větší krystaly) a dosahuje délky čtyřech metrů a váhy čtyřiceti tun. Při pohybu až o několik desítek centimetrů dolu a nahoru vydával zvuky. V roce 1860 byl při stavbě železnice z Čech do Bavorska italskými dělníky ze svého místa sesunut. Není to bohužel jediný případ, kdy byl nešetrnými lidmi viklan rozkýván až za hranice své kyvné stability. Z iniciativy občanského sdružení Babylon a díky pomoci učitele chůze soch Moa na Velikonočním ostrově Pavla Pavla, došlo v roce 2009 k navrácení kamene do původního lože. Stejně jako v Jesenici u Rakovníka (viz. web) a za to všem velké Dík. Navštívili jsme místo po 9 letech od reinstalace a viklan byl v plné kondici. Jak to u fungujících viklanů většinou bývá, ukazuje se zde energie času a místo vyzývá k tvořivé práci na vlastním duchovním rozvoji. Jak na to, ale musíte přijít sami a možná jedna návštěva stačit nebude. Zajímavý je kámen třeba po dešti, ale nejaktivnější je viklan k ránu, při slunka východu.

Nedaleko viklanu se nachází překrásná přírodní lesní studánka se skvělou vodou, oblíbenou nejen u místních osadníků. Reliéf labutě ze žuly těžené a zpracovávané v místním lomu sem byl osazen mezi světovými válkami. Od roku 1950 se ocitla studánka v hraničním pásmu a pro lidi byla na dlouhou dobu nedostupná. Možná i proto její voda nese sílu ženské naděje, která se dočkala. Voda jejíž čas plyne zcela jinak než ten náš. Místo je to opravdu kouzelné, ve vyrovnané živlové harmonii. I ono vybízí k tvořivosti, aktivní činnosti a změnám kterých se od nás všech žádá a očekává. Okolí je plné přírodních bytostí, které si zas postupně začínají na nás zas zvykat, tak si to nepokazme. A pokud sem přijdete brzo k ránu, či se západem slunka večera, nestačíte se možná divit. A nezapomeňme všemu a všem poděkovat. Za to dobré i za to zlé, všechno má svůj smysl, a nemusíme mu zrovna hned rozumět. Labuť je královna půvabu a věrnosti a nese v sobě sílu krásy a odevzdanosti sama sebe.

Pomyslný trojúhelník při putování Babylonem (viz. mapa) zakončíme v již k těžbě nevyužívaném žulovém místním lomu naproti železniční zastávky. Dnes je využíván horolezci z Domažlic a nachází se zde několik jištěných cest. Doporučujeme vřele meditaci v „útrobách" Matky Země, mezi žulovými bloky u jezírka s lekníny. A když se zde zeptáte, co pro ni můžeme udělat.... možná uslyšíte..."Stačí mi jen neubližovat". ☺

Klidné Velikonoční dny.

Petr a Vlaďka

Babylonský viklan
Čertův kámen I.
Čertův kámen II.
Čertův kámen III.
Lůžko
Už zase zpět
Miska
Startujeme
Labutí studánka
Skvělá voda
Haló, haló...děkujeme
Nelehké je loučení
Babylonský žulový lom
Na stráži stál...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart