Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Tamaryšek (Tamarix)

• Kréta - Fodele •

Tamaryškové stromy mají tenké zelenkavé půvabné větve s drobnými šupinovitými listy vybavenými solnými žlázkami. Tato výbava jim umožňuje na pobřeží snášet kontakt s mořskou solí. V suchých (aridních) oblastech Blízkého východu byl ctěn jako strom Života. I jeho dřevo má velkou schopnost dlouhodobě vzdorovat účinkům slané vody. Jako materiál pak třeba sloužilo při výrobě košů na chytání ryb a krabů. Sladká pryskyřice, kterou tamaryšek vydává, byla považována za židovský symbol Božské milosti, biblickou manu. Ve starém Egyptě byl posvátným stromem Usirovým. V mýtu o Osiridově smrti a znovuzrození odplouvá rakev s mrtvým tělem po řece Nil. Po spočinutí na březích řeky nad ní okamžitě vyroste tamaryškový strom a skryje ji ve svém kmeni, aby tak ji i tělo ochránil, než jej nalezne jeho božská sestra-manželka Isis. Sad s tamaryškovými stromy byl i součástí paláce faraona Tutmosise I. (cca 1520 př.n.l.).

Tamaryšek (hřebenčík bezlistý), majestátný a léčivý strom, původem ze severní Afriky a východního Středomoří, vydávající omamnou vůni byl často používán i při různých očistných obřadech a rituálech. Kouřem z jeho dřeva byli očisťováni malomocní a jejich příbytky. Věřilo se, že tento ženský posvátný strom zahání i jedovaté hady. V Číně jsou oficiálním léčivem listy a větévky obsahují salicin, osvědčující se při léčbě horečnatých stavů, bolestí hlavy nebo artritidy. Rovněž pak pro celkovou detoxikaci organismu. V Anglii v první pol. 16. století byl odvar z tamaryšku používán při celé škále obtíží, od léčení koliky, křečových žil, silných menstruačních krváceních, žloutenky, až po malomocenství či hadí uštknutí. Popelem pak byly hojeny puchýře z popálenin.

V symbolice znamená a představuje ochranu a v astrologii spadá pod planetu Saturn. Božský Usir, před kterým se i rozzuřený zemský i sluneční Býk zastaví, ukloní a zklidní. A poselství těch našich navštívených tamaryšků na řeckém ostrově Kréta v oblasti vesničky Fodele...hovoří o čistotě našeho konání, myšlení i mluvení o vzájemné toleranci a přípravě nového prostředí pro nadcházející nový impuls harmonického života... o souladu slov i činů, činů a slov.

S radostí a láskou.

Petr a Vlaďka 

 

Tamaryšek
Poselství
Dualita
I jednota
Pevné propojení
Ochrana
Loučení
Návraty
I čas
Tak legendu příště...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart