Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Vítkův kámen

Vítkův hrádek ● Svatý Tomáš ●

Jeden z nejvýše položených hradů v Čechách (1035 m. n. m.) pojmenovaný podle vrchu Vítkův kámen, Wittigstein, jinak Vítkův hrádek, Wittighausen, se nachází u rakouských hranic nedaleko od Lipenského jezera. Gotický hrad byl založen někdy v roce 1250 rodem Vítkovců, z něhož povstaly všechny rody s erbem pětilisté růže, jako strážní hrad. Stalo se tak opodál místa, kde se protínají staré zemské hranice Rakouska, Bavorska a Čech. Založil jej nejspíše Vítek z Načeradce z krumlovské větve Vítkovců. První písemná zmínka o strategicky položeném hradu hovořící i o obci Frymburk, jež ležela na solné stezce vedoucí od Dunaje přes ves Svatý Tomáš do Českého Krumlova pochází z r. 1277. Po vymření krumlovské větve Vítkovců zdědili hrad r. 1302 Rožmberkové. Jistý krátký čas zde pobýval v zajetí českou šlechtou český král Václav IV. Ve 14. století byla uprostřed areálu hradu postavena hranolová kamenná obytná věž o rozměrech 14 x 17,5 m, která patří k největším v Čechách. Zvláštností věže pak byla studna, do které byla dešťová voda sváděna hliněným potrubím. V roce 1602 v důsledku finančních potíží podstupuje Petr Vok z Rožmberka Vítkův Kámen císaři Rudolfu II. Od roku 1719 hrad vlastnili Schwarzenberkové, kteří si pak nechali v polovině 19. století v nedalekém Sv. Tomáši postavit lovecký zámeček. Po druhé světové válce byla tato část Šumavy nepřístupná a na Vítkově Hrádku byla zřízena vidová hláska protivzdušné obrany státu s vojenskou posádkou. Věž s výhledem do všech světových stran postupem času chátrala a stala se nepřístupnou. Až v roce 1998 bylo založeno Občanské sdružení, které začalo s rekonstrukcí tohoto skvostu. Dnes se tady můžete znovu kochat výhledy na krásu šumavských hřebenů, Novohradských hor, masivů Alp i samotné Lipno. „A nejdete-li to správné místo, můžete slyšet sv. Vojtěcha, jak zde v nejvyšší harmonii hovoří o vědomém tvořivém bytí a žití".

Vítek I. z Prčice patřil k nejstarší české šlechtě a je pokládán za zakladatele rodu Vítkovců. Působil ve službách českého krále Vladislava II. ve funkci královského stolníka. Jeho existence je poprvé doložena k roku 1169. Podle staré rodové pověsti rozdělil majetek mezi svých pět synů, rod se tak rozdělil na pět větví. Pány z Krumlova (rod vymřel r. 1302), Rožmberky (rod vymřel r. 1611), pány z Jindřichova Hradce (rod vymřel r. 1604), pány z Landštejna (rod vymřel r. 1612), Stráže a Sezimova Ústí (r. 1476 a r. 1621). Obrazy zachycující trochu se rozcházející se pověst můžeme spatřit na zámcích v Telči, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově. Vítkovci, též páni z Růže jsou nejspíše ještě mnohem starším rozrodem. Jméno Wittigo odkazuje na německý původ a patrona svatého Víta, nebo se může také jednat o jméno slovanského významu, vládce, pán, Svantovit.

Necelých 300 m od Vítkova kamene se nachází horská vesnice Svatý Tomáš, ve které před druhou světovou válkou žilo skoro 200 obyvatel, nacházela se zde škola, lovecký zámeček a kamenné domy. Nedílnou součástí místa byla a je poutní kaple Božího těla z roku 1347. Po válce byli tamní obyvatelé nuceni se vystěhovat, domy byly zbořeny, usídlila se zde vojenská posádka. Kaple zázračně přežila i díky tomu, že zde vojsko mělo své skladiště. V roce 1990 byla kompletně zrekonstruována a opět ve své kráse volá k sobě poutníky z obou stran pomyslných lidských hranic. V současné době žije v obci okolo 20 obyvatel, ze zámečku se stal horský hotelový resort.

Nejlepší je ovšem se na vše zeptat vody. Té hluboké, neposkvrněné s bazálními informacemi od Matky Země. Takovou úžasnou zdejší studánku - pramen, nalezneme kousek pod hotelem a jmenuje se příznačně Svatý Tomáš. Je zde klid, sem přemálo turistů po dobytí hradu zajde. Zde můžete v klidu rozjímat o zdejším kraji a energiích i k tomu poslouchat píseň léčivé vody. O ohnivých dracích, o duchovním rozvoji lidstva, někdy pomalé a někdy zas moc rychlé transformaci. „Hlavně aby mi lidé konečně zas porozuměli".

Klidný podzim.

Petr a Vlaďka

Vítkův kámen
Vítkův hrádek
Uvnitř hradu
Po rekonstrukci
V dáli Alpy
Ledacos pamatuji
Já taky
Pod hotelem
Svatý Tomáš - pramen
Teče a zpívá
Kaple Božího těla
Tak příště na pouti
Vítek
Lipno...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart