Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Zbiroh a Hlavatice

Město Zbiroh v okrese Rokycany, německy Zbirov, se nachází na samém jižním cípu CHKO Křivoklátsko nedaleko od Brd. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1230. V roce 1369 byla povýšena na městečko a Rožmberkové mu darovali znak, červenou pětilistou růži na stříbrném poli. Při návštěvě císaře Františka Josefa I. roku 1897 pak získalo statut města.
Na prastarém místě, na tvrdé buližníkové skále, zde počátkem 13. století (nejspíše r. 1247) Břetislav ze Zbiroha z rodu Sulislavců nechal postavit hrad. Jehož součástí je i 163 m hluboká studna, stočená vertikálně do šroubovice a nesoucí titul nejhlubší v Evropě. Hrad byl později, v létech 1869-1870 zásadně přestavený na novorenesanční zámek. Sídlo má za sebou velmi bohatou historii i slušný rodokmen svých majitelů. Přemysla Otakara II., rod Rožmberků, Rudolfa II., krále Zikmunda, rod Kolovratů, rod Lobkoviců a Coloredo-Mansfeldů. Během let 1912-1928 tady se svojí rodinou pobýval i Alfons Mucha, který zde ve velkém zámeckém sálu vytvořil slavný obrazový cyklus Slovanskou epopej. V letech 1943-45 se tu usídlil štáb SS a po té Československá armáda. V roce 1989 získalo město Zbiroh zámek zpět a roku 2004 jej prodalo soukromé společnosti.
Náš dnešní cíl je však ještě o kousek jinde a dál. Necelých 1 200 m vzdušnou čarou, skoro na čistý sever od dnešního zámku se nachází zajímavá buližníková skála, se sílou hory, se zvláštním názvem Hlavatice. Dříve velmi oblíbené výletní místo turistů i místních obyvatel. Ale výhled časem zarostl, a zájem lidí opadl. Skála je mimo jiné zmíněna i v románu Fráni Šrámka Stříbrný vítr. Staré druidské místo, vybízející k vědomé práci s pomocníky Matky Země, zemskými draky, ve spolupráci ohně a vody. V lásce a pod dozorem duchovních bytostí, které tu jsou ku pomoci otevřeným a vnímajícím lidem.
„Co bylo, to bylo, byli a bojovali jsme na obou stranách. Ptejme se, co je dnes. I zítra je stále ještě daleko".
Taková prastará druidská kuchyně, jako protiváha již výše zmíněné akropoli. A jako v takové kuchyni, je nutno se zde i pohybovat, abychom nedopadli, jak ten slon v porcelánu. A pozornému jistě neunikne ani mapa Walesu!?  A na Hlavatici?! ☺ To se musíme jet podívat.
Klidné adventní dny.

Petr a Vlaďka


Zbiroh 
Hlavatice 
Před vstupem 
Stříbrný vítr 
Hlídám a strážím 
Místo k práci
Vědomě a s Láskou 
Loučení s místem
Houby...?!?
Mapa Walesu 
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart