Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Chodeč a Truskavna

● Kámen a brána ●

Kdo nechodí po cestách, nemůže zbloudit, aneb cesta je mnohdy samotným cílem. Tyto úvahy nám běžely hlavou, když jsme jistou „nepozorností" či „zvláštní náhodou" zbloudili ze „známých" cest na Kokořínsku. Přes počáteční rozmrzelost....ejhle, co nám „osud" přivál do cesty, kam že nás to poslal, co že nám to chtěl ukázat. Další den bytí plný překvapení.

Nedaleko obce Chodeč se nachází naše první nečekané překvapení. Obec s první písemnou zmínkou už z r. 1352 je snad nazvána podle „chodců", neboli mládenců chodících do strážní služby do nedaleké Strážnice. Kousek nad vsí najdeme krásný a funkční kámen, umístěný na horizontu s překrásným výhledem. Pracovně jsem si ho nazval Železňák a nebyl proti, protože mu to bylo docela fuk. Místu se zde odjakživa říkalo U kamene. Aktivní kámen však nestojí ve své původní poloze, ale to mu je taky fuk, protože se mu to tady líbí a není to zas tak daleko od místa, kde dříve byl. Je to slepencový krasavec, plný železa a síly, o kterém se vedou diskuze, zda byl jen milníkem na cestách, hraničářem pozemků, či zda jde o menhir. Je zde překrásně, kámen má daleký výhled, povídá si s horou Vlhošť i s Ještědem. Má velký přehled, tím pádem i informace a je radostně sdílný. Dlouho totiž spal, než zase stál. Místo i kámen jsou plni živlové harmonie, lásky i lidské tvořivosti. U té je vždy si potřeba uvědomovat, zda je ku prospěchu, či nikoli. A to nejen nás samých. A jestli je Železňák menhirem či nikoli? Na to jste už přišli asi sami. A pokud si nejste jisti, nechte se sem zabloudit. Člověk vždy patřil ke krajině a učil se od ní.
 
A pojďme bloudit dále. Necelých 2,5km vzdušnou čarou severovýchodně od aktilitu, nedaleko obce Truskavna v Šemanovickém dole se nachází náš druhý chtěný i nechtěný cíl, jeskyně Klemperka. Uměle vyhloubená jeskyně nese jméno po loupežníkovi, jenž zde v 19. století žil a byl pak místními sedláky zabit. Několikapatrová jeskyně je i dnes stále obydlena a dle toho je nutno se zde chovat. Na návštěvy se bez pozvání jen tak nechodí. V legendách se hovoří o tajné chodbě, která odtud vedla až do vesnice. Meditace v lůně Matky Země vždy patří k silným zážitkům. Překvapení náš však čekalo až na schodech při výstupu, to jsme ale zjistili až doma z obrázků. Kam, že se ta brána otevřela? Než nás matka porodila na tento krásný i divný svět.
Jaro je tady, zase jsme se dočkali, radujme se.

Petr a Vlaďka


Kámen u Chodče
Železňák 
Ukázkový slepenec 
Je rád ve službě 
Na Ještěd 
I Vlhošť 
Krajina a člověk 
Jeskyně Klemperka 
Tak jdeme na to
Můžeme dál 
Dobrý den
Brána otevřena 
Budiž světlo 
Umíte číst 
Na shledanou 
Příště 
To zkusím sám 
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart