Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Putování Slovenskem - III. část


Země (nejen) minerálním pramenům zaslíbená


Přírodní minerální prameny s různými stopovými prvky, plné minerálních látek s různým složením i koncentracemi, jsou velkými dary Matky Země (nejen) nám lidem. Za velkou pozornost jistě stojí jejich blahodárný a léčivý účinek na lidské zdraví. Různé účinky při léčbě jim dodává proměnlivý obsah vápníku, zinku, síry, mědi, železa, hořčíku, draslíku, křemíku, sodíku, zlata, stříbra, manganu, bóru a ještě mnohých dalších prvků, plynů a vzácných příměsí a kyselin. A důležitá je bezesporu i teplota vody. Tato místa jsou pak výjimečná a vzácná, a tak k nim i přistupujeme. S úctou a pokorou. Zázračná voda (a nejen ta minerální) z hlubin země, z různých podloží a skal může léčit a uzdravovat. A to různá kožní onemocnění, zmírňuje i bolesti zad, svalů a kloubů, zpomaluje a zastavuje řídnutí kostí, zlepšuje trávení a zažívací potíže, podporuje imunitní systém, navyšuje energii a vitalitu. Pomáhá s obnovou a relaxací těla, duše i ducha. Lidem, zvěři, krajině, zemi.


Množstvím minerálních pramenů i složením těchto vod patří impozantní krajina Slovenska mezi významná místa světa. V dnešní době je zde evidováno na 1 650 známých a volně přístupných pramenů a vrtů ze kterých se můžeme napít. A to nemluvíme o těch, které znali, či znají jen místní obyvatelé. Takový český Slavkovský les ve velkém. Jejich poloha a rozložení na Slovensku není ale rovnoměrné. Největší hustotu dosahují v pásech přes Popradskou kotlinu, Liptov, Strážovské vrchy až k Trenčínu. Další oblastí s jejich vysokou koncentrací je západní část Slovenského rudohoří a údolí řeky Hron, od jejího pramene až ke Zvolenu. A do Horehroní se za chvíli podíváme. O rozvoj lázeňství se zasloužila císařovna Marie Terezie, která roku 1763 nechala provést analýzy u všech dostupných a známých minerálních vod na území Rakousko-Uherska. Tak začíná velký rozkvět balneoterapie. Lázeňská místa jako jsou třeba Bardejov, Liptovský Ján, Brusno, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice, Sliač, Piešťany, Bešeňová, Kováčová, Bojnice, Lúčky, Vyšné Ružbachy, Smokovec, Tatranská Polianka a mnoho dalších, jsou známé v celé Evropě. Na Slovensku dnes můžeme navštívit asi 40 termálních lázní, koupališť a aquaparků.

Tak jen malý výběr: 
Minerálka Santovka pramenící ve stejnojmenné obci v okrese Levice je známá více než 500 let. Prameny se ve vesnici nacházejí tři a každý je ve svém složení jiný. Využívá se k léčení poruch jater a ledvin, na žaludeční a střevní potíže a při zánětech horních cest dýchacích. Tato kyselka získala své první mezinárodní ocenění v roce 1869 na výstavě v Hamburku.

V katastru obce  Bešeňová se v současnosti nachází zhruba patnáct vzácných bohatě mineralizovaných pramenů různé teploty a různé celkové mineralizace. Jejich okolí je pak charakteristické svojí barvou v různých odstínech červeno-hnědo-žluté.

Další výjimečné minerální prameny se jmenují jednotně Sulinka, podle nedaleké obce ležící v údolí řeky Poprad, na hranici mezi Slovenskem a Polskem. Sulinka má opravdu unikátní složení a obsahuje 13 z 15 základních prvků podílejících se na stavbě těla. Má zvýšený obsah lithia a hořčíku a údajně mimo jiné pomáhá při léčbě kocoviny.

Velmi oblíbená a prodávaná je také slovenská minerálka Budiš. Jako ideální doplněk vápníku a minerálů je vhodná pro běžnou každodenní konzumaci. Volně přístupný pramen se nalézá před obcí Turiec, směrem do Budiše. Nedaleko se plní i minerálky známé pod obchodní značkou Kláštorná a Fatra.

Na pultech obchodů můžeme najít i tzv. Baldovskou vysoce mineralizovanou kyselku. Baldovce byly v minulosti rovněž známou lázeňskou oblastí. Nesmíme určitě opomenout ani Rajec. ...a Sliač, zdejší hlubinné prameny znali lidé již od pravěku. Místním, a to charakteristickým přírodním úkazem jsou travertiny. Jsou spojené s vývěrem zdejších termálních minerálních vod. V současnosti jich v lázních vyvěrá pět s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Nejstudenější má jen 12°C, ten nejteplejší 33°C. Průměrná teplota se pohybuje kolem 22°C. Nejvydatnějším a pro lázně nejdůležitějším je Lázeňský pramen. Na světě existují jen tři místa s podobným složením léčivé vody. Ostatní čtyři prameny jsou méně vydatné, a tak slouží k běžnému pití. V samotném městě pak celkem vyvěrá asi na 10 pramenů z hloubky až 2 000 m.

Dalším známým pramenem je Cigeľka, jedna z nejznámějších přírodních minerálek Prešovského kraje. V obci se dříve nacházely lázně. Pramenů zde najdeme několik, Cigeľka I., Apollo, v blízkém okolí pak mnoho dalších, třeba Matku, Glórii, Píšťalkový, nebo pramen Slovan.

Vždy je lepší pokleknout a pít léčivou vodu z dlaní přímo z pramenů než z kupované lahve. V přírodní lékárně se neplatí, je to jinak. Je zdarma pro všechna otevřená srdce, stačí jen upřímně poděkovat.

Na výběžcích Pohronské pahorkatiny se nalézá jedna z nejstarších obcí na Slovensku, vesnice Podhájska. Místo je známo díky pramenu s blahodárnými účinky vody na celý organismus. Voda pochází z hlubokého vrtu, který dosahuje až do pozůstatku třetihorního moře. Pro silný léčivý potenciál zdejší vody se termálním lázním v Podhájske říká Slovenské Mrtvé moře.

Ale teď již vzhůru na Horehroní. Nejdříve do jeho samotného srdce, do malebné vesničky Bacúch, kde necelý jeden kilometr severně od obce se nachází náš dnešní první cíl. Naši předci tento pramen moc dobře znali, časem se mu začalo říkat Bacúšská kyslá (635 m). První písemná zmínka o něm ale pochází až z roku 1813. Oficiálně byl objeven důlním radou Bergráthem Herderem. První podrobná analýza jeho vody byla provedena r. 1829 P. Kitabelem. V 19. století byly u pramene zbudovány malé místní lázně. Zdejší voda byla i po jistý čas plněna a dále pak prodávána v zapečetěných skleněných lahvích s etiketou, která obsahovala její složení. Voda je hluboká, ledová, lehce mineralizovaná se zvýšeným obsahem bóru. Léčivá uhličitá kyselka a úchvatná minerálka. Až roku 1962 dostal pramen jméno po slavné české spisovatelce Boženě Němcové. A proč právě Pramen Boženy Němcové? Nebylo tomu jen tak. Sama spisovatelka pramen několikráte navštívila při svých zdejších pobytech. Vodu pramene si velmi pochvalovala pro její blahodárné účinky. Při procházkách do zdejšího okolí a vesničky ji vždy doprovázel známý slovenský spisovatel a doktor Gustav Kazimir Zechenter - Laskomerský. A že jí pobyt na zdejším svěžím a čistém vzduchu jen prospíval. Právě zde napsala svou knihu „Chyže pod horama". O samotném prameni pak napsala: „Voda je velmi dobrá, studená jako led, a tak silná, že se oči zalévají, jak ji skleničku vypije, a člověk je pak ve stavu hřebíku strávit".


Horehroní je plné minerálních pramenů. Jak těch, které znají a kam se dostanou jen místní, tak i těch, které se už staly známými a začaly být udržovány a chráněny společně se svým okolím. Prameň pri potoku opravdu nepatří k těm obecně známým, místo je přesto udržované, voda báječná a skvělá, plná železa a síranů.


A zase naopak, dva minerální prameny kousek od sebe Prameň Horná kyslá a Prameň Dolná kyslá (710 m) v okrese Brezno jsou velmi povědomé a navštěvované. Dříve se zde někdy i stávaly dlouhé fronty na léčivou vodu. Místo je dnes znovu opravené a opatřené informační cedulí se složením zdejší vody, stejně jako je tomu u všech známějších minerálních pramenů Horehroní. A pokud se zde zastavíte v klidné letní noci a chytnete ten správný vítr, již zdáli budete cítit zdejší léčivý sirovodík. Tak pokud se chystáte na Slovensko, naplánujte si i výlety za dary Horehroní. Toto byla jen velmi malá ukázka zdejšího přírodního bohatství.


Závěrem třetího a zatím posledního dílu putování Slovenskem se zastavme ještě na jednom zajímavém a zvláštním místě. Nachází se na úpatí Západních Tater pod Kriváňem (2 494 m). Říká se mu Tri studničky a leží kousek od hlavní silnice. Tři studánky jsou jako tři krásné a moudré sudičky. Tři různé energie. Každá studánka má své jméno Zuzka, Marka a Žofka a jejich vody se pak stékají do malého společného jezírka. Bohužel při naší návštěvě panovala na Slovensku dlouhá a úmorná sucha, a tak i voda ze studánek vzala za své. Ale i přes to... Místo to je překrásné. A maličko vody se našlo, tak bylo i nač se ptát. Na ochranu, duchovní rozvoj lidstva či možnou spolupráci člověka a přírodních zemských sil.


Krásný a klidný začátek léta.

Petr a Vlaďka

P.S.:  Byla použita i ilustrační fota z internetu


Bacúšská kyslá
Pramen Boženy Němcové
Dary Země 
Bacúch - informační cedule
Pramen při potoku 
Brezno - informační cedule
Dolná kyslá 
Plná železa a síry 
Na zdraví 
Tri studničky 
Tři studánky 
Léto 2022 
Žofie 
Tři sudičky 
Mapa I.
Mapa II.
Mapa III.
Mapa IV.
Mapa V.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart