Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Dobrá Voda (Mladoňovice)

● Vodní kaple Panny Marie ●

Tentokráte se za dobrou vodou a s ní spojené zázraky vydáme na jihozápadní Moravu. Asi 6 km od města Jemnice, stále stejným jihozápadním směrem, se nachází obec Mladoňovice a k ní přilehlá osada Dobrá Voda (450 m. n. m), ležící na úpatí vrchu Dobrá (516 m. n. m.). Náš dnešní (nejen) turistický cíl.

Kdy osada přesně vznikla není dnes známo. V okolí se ale nachází pozůstatky již opuštěné a zaniklé vsi z 15. století a později i třicetileté války. Známým poutním místem pod názvem Dobrá Voda u Kdousova se však stala až v 18. století. A jak nám zde řekla místní srdečná prababička: „To bylo ještě v době, kdy auta nejezdila".  A jak že to slavné poutní místo s pramenem vzniklo?

Kdysi těmito místy projížděla šlechtická rodina se slepým chlapcem. Aby si všichni odpočinuli a osvěžili se po dlouhé cestě, odbočili k blízké obci, kde nedaleko od lesa ve stráni se nacházel pramen se studenou a průzračnou vodou. Pili plnými doušky a chlapec si omyl vodou oči. V tu chvíli zvolal, že vidí světlo a v něm Pannu Marii na veliké kouli s hadem pod nohama. A ukazoval na pařez nad pramenem. Nikdo jiný však nic takového neviděl. Byl tam jen pasák, který poháněl své ovce. Po chvíli chlapec zjistil, že zjevení se pomalu vytrácí a jeho oči začínají vidět a rozlišovat věci v okolí. Když to rodiče zjistili (viděli), poklekli a ze srdce děkovali Panně Marii za zázračné uzdravení chlapce."

Nad samotným pramenem byla někdy v polovině 18. století postavena a mírně do terénu zapuštěna barokní kaplička, zvaná Vodní kaple Panny Marie. Nad ní pak byla po r. 1750 vybudována větší barokní poutní kaple Jména Panny Marie, spojená s pramennou kaplí schodištěm. Kopie původní sošky panny Marie Mladoňovické byla z kaple po r. 1990 nenávratně ukradena. Ale její vědomí tu stále je. Pouť do Dobré Vody byla po roce 1989 obnovena. Vychází na první neděli po svátku jména Marie (12.9.). Jednou ročně sem přichází více než tisíc poutníků a díky tomu se bohoslužba koná venku na prostranství u kaple.
A co na
to samotná voda, jenž zde snad byla odjakživa? Pramen podle místních neztrácí svoji vydatnost ani v době největšího sucha, o čemž jsme se mohli sami přesvědčit. A ještě něco, než ji necháme promluvit. Jen jednou se z pramene napijete a jinou nebudete chtít pít, to nám věřte. A to se nejen v okolí dobře ví, takže místo je chvílemi dosti frekventované, ale mile.

„Duchovnost a síla místa se otiskuje v hluboké mé vodě vydatného pramene a naopak. Požehnaná astrální bytost vnáší do mne nejvyšší harmonii a naopak. To přináší změnu, tak či tak". Smile

Tak krásný výlet na Moravu nejen za očním pramenem. A pak i možná najdete odpověď na otázku jak to ta P.M. Mladoňovická dělá, že je stále tak mladá.    
 
 „A nebudete chtít jinou vodu pít".

Klidné a jasné dny.

Petr a Vlaďka
Vodní kaple P.M.
Vstupte
Mladoňovice
Dobrá Voda
Tak či tak
P.M. Mladoňovická
9709 - Kaplička a kaple
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart