Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Zatoulané studánky

Okolím Želetavy a Uherčic

Zatouláme-li se do oblasti mezi Želetavou a Moravskými Budějovicemi, můžeme zde navštívit větší počet studánek a pramenů. V Březí, V Lipce, Pod smutnou jedlí nebo třeba tu se jménem Svatý Hubert. Těmito místy vede i tzv. Březinova cesta, spojující místa putování „prokletého" básníka Otokara Březiny, osmkrát navrženého na Nobelovu cenu. Prožil na Vysočině skoro celý svůj život, pochován je pak v Jaroměřicích nad Rokytnou.

My se dnes vydáme ke studánce s názvem Čertova. Jedná se opravdu o romantické a krásné místo. Škoda jen, že studánka přišla o svou ochranu od okolních stromů. Samotné vodě to však nevadí, ona má čas, a noví strážci a kamarádi už rostou. Celé místo bylo upraveno v r. 2014. V blízkém okolí se pak nachází další dvě studánky, Mechová a V Modříní.

K místu se váže legenda, a světe div se, je o hodném čertu:

 „Žila kdysi dívka Květa, kterou macecha vyhodila z domu. Bloudila dlouho neprostupným lesem. Trochu chleba ještě měla, ale trápila ji velká žízeň, myslela, že už žízní zemře. Ze samotného zoufalství volala i čerta na pomoc. Ten se po chvíli zjevil. Dívka se jej zprvu bála, ale on jí však říká klidným hlasem: „Neboj, pomohu Ti, jen pojď za mnou, ukáži Ti studánku s křišťálovou vodou". Jak řekl, tak udělal. Květa se ze studánky napila a hned jí bylo lépe. Až po dvaceti letech si dívka na studánku opět vzpomněla a pojmenovala ji Čertova studánka. Tvar studánky od té doby prý připomíná ocas jejího zachránce".

 O samotné studánce a její vodě se stále říká, že krom pomoci od žízně pomůže každému zbloudilci najít tu jeho správnou cestu, a to nejen v lese. V okolí studánky se nachází větší množství kamenů. Na jednom je dokonce prý vidět i otisk kopyta napáleného čerta, který zde zlostně dupnul. Ale to je už jiný dávný příběh, který si budete muset přijet vyslechnout k Čertově studánce sami.

Při našem dnešním toulání se vrátíme ještě jednou zpět do okolí Uherčic (viz. web ořešák černý knížete Collalta). Ve vyprahlém létě v studánce Pod zámkem nemusí být pro znavené poutníky dostatek pitné vody. Záchrana a překvapení se nachází asi jeden kilometr na jihozápad od zámku. Překrásné a klidné místo - Zlatá studánka nabízí úžasnou, ledovou a hlubinnou vodu.  Může být vítanou zastávkou a osvěžením těla i ducha, a to nejen v období sucha. Jsou to takové malinkaté lázně specializované na restart naděje i zdraví. Kdo by sem nechtěl zabloudit.

Ať se daří, při putování i toulání, krajinou i životem.

Petr a Vlaďka.

Březinova cesta
Čertova studánka
Nezbloudíš
Co mi povíš
Léto 2023
Ilustrační foto
Foto z webu, dřívější stav
Automatická kresba
Zlatá studánka
Dary Země
Poklady ze mě
Říká Madona
Tak příště tady
Mapa I.
Mapa II.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart