Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Sluneční fata morgana

Letní slunovrat se blíží, a tak posíláme jednu aktuální zajímavost a tip na esoterický a současně adrenalinový zážitek. Máte možnost to vidět na vlastní oči a stačí k tomu jen maličkosti - přízeň bohů, vaše otevřená mysl, překonání sama sebe a hlavně jasné nebe.

Byseň je malá osada u Slaného a je to i místo, kde archeologové našli pozůstatky neolitické osady a v jejím středu rondel. Podle archeologů tu stával už před těžko uvěřitelnými sedmi tisíci lety.

Zde uvedené fotografie byly pořízeny o slunovratu, 21. 6.2009, asi deset minut po východu Slunce (4.51). Slunce, pozorované z pozice rondelu, vycházelo v neolitu na úbočí Řípu, který můžete na fotkách vidět jakožto matný kopec na obzoru. Dnes, vzhledem k precesi zemské osy, vychází Slunce o něco jižněji. Bližší kopec se jmenuje Řípec, a z pozice rondelu je v zákrytu s Řípem. Vzhledem k vražedně mokré a vysoké řepce jsem se přímo na pole, kde rondel stával, nedostal, a proto jsou kopce od sebe. Ale aspoň jsou na fotce vidět oba. Nicméně na snímcích je vidět, že Slunce mě na svou původní polohu upozorňuje samo. Na první fotce je světelná skvrna v pozici, kde Slunce vycházelo před 7000 lety. A povšimněte si i „kopie" Řípu, kterou vytvořily mraky na nebi. Co to znamená, to fakt nevím... Na druhé fotce se zase udělala zajímavá „korona" kolem Slunce, přestože nebyla vůbec žádná mlha (viditelnost min. 50km) a objektiv nebyl zamlžen. I na tomto snímku je světelná skvrna v pozici vycházejícího Slunce v neolitu.

A co je na tomhle zážitku adrenalinového? No zkuste si to - vstávat kolem třetí, pak se po pás totálně zmáchat v ledově mokrém obilí, a s botami plnými osin a drkotajíc zuby toužebně čekat na první paprsky Slunce v nejdelším dni v roce. S překvapením poznáte, že na polních cestách čekají spolu s vámi i mokří zajíci a srny. Máchat se v mokrém poli se nechce ani jim. A když se do vás opřou první paprsky, člověk si s dojetím uvědomuje, že to, co my máme jako zábavu, je pro divoké tvory každodenním ranním svátkem.

Jiří Škaloud

Souhlasíte, nebo máte jiný názor, či zkušenost? Budu rád, když nám to řeknete!  Napište mejlík na info!  Díky (do předmětu pište název článku) 

nebo na skaloud@putujici.cz

Obraz Řípu v mracích.
Sluneční paměť je dlouhá..
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart