Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Památná alej lip

Loučná nad Desnou, k hrobce rodiny Kleinů

Necelých pět kilometrů severně od Sobotína (viz. web), nad Velkými Losinami pod Červenohorským sedlem, v údolí horního toku Desné, se nachází obec Loučná nad Desnou, s první pocházející písemnou zmínkou z roku 1494. Řeka, která pramení v Medvědím žlebu v Hrubém Jeseníku, protékající Loučnou, je u Maršíkova a Rapotína posílena Mertou a Losinkou, aby se pak po cestě dlouhé 31 km stala levostranným přítokem Moravy. Obec je rodištěm po celém světě známého klavíristy, génia své doby Alfreda Brendela. Jistou dobu zde žila i známá česká herečka a dabérka Valérie Zawadská. Po druhé světové válce došlo k úplné výměně obyvatelstva a němečtí starousedlíci byli z místa vysídleni. Naším dnešním cílem je zdejší Památná alej k hrobce rodiny Kleinů.

Bratři Kleinové (původně šest bratrů) byli v celé Evropě proslulí podnikatelé. Vrcholová éra bratrské firmy se odvíjí v letech 1836-1870. V té době se stali průkopníky staveb evropských železnic. Účastnili se výstavby první horské dráhy přes Semmering, stavěli první rakouskou železnici Vídeň – Gänserndorf. Vyrobili a postavili i řadu železničních mostů. Jejich zdejší hutní a strojírenské závody v Sobotíně a Rejhoticích, největší svého druhu v Rakousko-Uhersku, vyrábějící mimo jiné i kolejnice, zaměstnávaly svého času až 30 000 dělníků! Rodinná hrobka lounské větve rodiny Franze Kleina byla vybudována v letech 1886-1887 za použití žuly a litiny.

Památná alej k hrobce rodiny Kleinů. Tato lipová alej, krajinná dominanta, patří k nejzachovalejším a tím pádem k nejvýznamnějším alejím v CHKO Jeseníky. Stromy byly do aleje vysázeny v poměrně malém sponu před více než sto lety při stavbě rodinné hrobky. Do památné aleje je započteno 61 stromů, a to výhradně lip tří druhů. Lípy srdčité, velkolisté, a jejich křížence lípy evropské. V průběhu let byla do aleje místo uhynulých jedinců ještě řada stromů dosázena. Jejich věk se tak jen odhaduje na 80-130 let. Stromy díky malému sponu mají vysoko položené těžiště a jsou náchylnější na stabilitu. Díky své úctyhodné velikosti i stáří zasluhují zvláštní ochranu i naši lidskou současnou pozornost. Nejmohutnější zdejší lípa má pak výšku přes 31 m s obvodem kmene přes 325 cm a je to zdejší zpovědník. Ve zpovědnici má k ruce oba zemské draky a senzibilním jedincům po zpovědi ukáže cestu zdraví. Cestu souladu slov a činů. Cestu vědomého tvořivého bytí a netřeba být jen z rodu Kleinů. 

Klidný podzim. Petr a Vlaďka.

Loučná nad Desnou
Památná lipová alej
Zpovědník
Zpovědník  6875 - Vítejte lidé
Cestou necestou, stále vpřed
Víme i když spíme
Rodinná hrobka
Víme, bdíme
Já ouško jsem
Jiné kulisy, stejný děj
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart