Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Pramen řeky Svratky


● Cikháj ●


Schwarzach, Schwarzawa, germánsky Swarta (tmavá - černá řeka), ve staročeštině Swortka (vinoucí se - klikatící se řeka), německy Schwarza, lidově Svarcava či Švarcava, to vše jsou dřívější pojmenování pro moravskou řeku známou dnes pod jménem Svratka.


Pramení v CHKO Žďárské vrchy na úbočí Žákovy hory (810 m n. m.) a Křivého javoru (824 m n. m.). Délka jejího toku je 174 kilometrů a její voda (ne)končí ve vodním dílu Nové Mlýny. Jejími významnými přítoky jsou řeky Loučka, Svitava, Litava anebo Jihlava. Na Vysočině, mezi městysem Jimramov a obcí Cikháj, řeka a její břehy místy tvoří historickou zemskou hranici mezi územím Moravy a Čech. Obec Cikháj, Kozí háj, (675 m. n. m.) je prvně písemně zmíněna v roce 1662. Nám dnes poslouží jako východisko, jedno z možných nejbližších míst odkud se dá po asi 2,5 km pěší chůze dostat k prameni řeky Svratky.


Sama cesta z obce k prameni je zajímavá a rozmanitá. Energie i okolí se krásně a zvláštně mění, obzvlášť za letních bouřek . Pramen se nachází na kouzelném až magickém místě. Ale vnější a první dojem je až pochmurný. Na to, že se jedná o podzemní vývěr vody takové řeky, nečekejte nic velkého. Vody tu, zejména v létě, vytéká a teče jen velmi málo. Místo není určeno prioritně lidem, ale patří hlavně lesní zvěři, přírodním a astrálním bytostem. Tak až sem zavítáte, mějte to na zřeteli a chovejte se zde tiše a zvlášť ohleduplně. I v parném létě zde najdete svoji oázu a klid. A s tím pramenem to je jako v té pohádce..."Malej, ale šikovnej". A tak v této místní malé oáze mohou ti, co se ztiší, načerpat něco ze živlové harmonie i pokusit se o restart svého většinou marného snažení. Dostat a také přijmout nový náhled na celou plynoucí a klikatící se evoluci. Pod dohledem Matky, která žije stále nadějí, že se opět setká se všemi svými dětmi.

Klidný konec léta, radostný začátek podzimu.


Petr a Vlaďka


P.S. Meandry Svratky (viz. web)

 

Tak kudy?
Tady!
Řeka má svůj pomník
Byla tady i televize
Patřím všem
I jiným bytostem
Tak hurá do Dyje
A dál a dál...
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart